Podpadli za teleporady

W końcu wzięto się za lekarzy rodzinnych, którzy nadużywają teleporad. Z tymi, którzy przesadzali, Narodowy Fundusz Zdrowia nie przedłuży umów. Wśród nich jest jedna przychodnia z Chełma.

Od początku pandemii koronawirusa pacjenci skarżyli się na utrudniony dostęp do lekarzy rodzinnych. Ci zrzeszeni w tzw. porozumieniu zielonogórskim ograniczyli przyjmowanie pacjentów na rzecz teleporad. Robili to w obawie o swoje zdrowia, ale i aby nie narażać tych, którzy bez potrzeby pojawialiby się przychodni. Na początku pacjenci tolerowali taki stan. Ale potem zaczęli dostrzegać, że są lekarze rodzinni, którzy mimo pandemii pracują tak, jak zawsze.

Ich gabinety są otwarte, można przyjść po receptę czy po poradę. A już zupełnie nie mogli zrozumieć, dlaczego mimo zaszczepienia tzw. grupy zero, tj. pracowników służby zdrowia, gabinety rodzinnych nadal pozostają zamknięte. W końcu i Ministerstwo Zdrowia dostrzegło, że coś jest nie tak. Minister Adam Niedzielski zapowiedział, że kilkudziesięciu przychodniom w kraju nie zostaną przedłużone umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Okazało się, że ponad 90 procent udzielanych tam porad odbywało się przez telefon. Jedna z tych poradni znajduje się w Chełmie.

– Na terenie województwa lubelskiego mamy tylko jedną przychodnię POZ, która udzielała 90 procent teleporad. Tzn. że 9 na 10 pacjentów nie miało bezpośredniego kontaktu ze swoim lekarzem rodzinnym. Ten poziom nie mógł zagwarantować bezpieczeństwa i właściwej opieki nad pacjentem – informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowa lubelskiego oddziału NFZ. – Chodzi o Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Prof-Med” Sp. z o.o. w Chełmie przy ul. Trubakowskiej 4. Umowa tej placówki z NFZ wygasa 30 czerwca, ale Fundusz nie zamierza jej przedłużyć.

Zdaniem M. Bartoszek pacjenci przychodni nie zostaną bez opieki. Od 1 lipca, będą mogli skorzystać ze świadczeń medycznych w najbliższych poradniach POZ w swoim miejscu zamieszkania, w sąsiedniej gminie lub w swoim powiecie. – Adresy tych poradni znajdują się na naszej stronie internetowej – mówi. (bf)

2 KOMENTARZE

  1. Porażka!!!!
    Właśnie przed chwilą się dowiedziałam, że muszę wlec moją chorą 80-letnią mamę po skierowanie do okulisty, bo przychodnia nie udziela od 1 lipca teleporad!!!

    Żenada, ekonomisto! Co decyzja to gorsza!

  2. Robili to w obawie o swoje zdrowia, ale i aby nie narażać tych, którzy bez potrzeby pojawialiby się przychodni- he he he- kasa misiu kasa i wygoda ,po co skoro mozna za frico zarabiac -z drugiej strony to zenujace bo pkazuje jakimi kryteriami mysli wiekszosc chelmskich medykow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here