Podwyżka raczej nieunikniona

Tak jak przewidywano, ofertę do przetargu na odbiór odpadów z terenu gminy Wola Uhruska złożył tylko jeden miejscowy przedsiębiorca. Kwota przez niego zaproponowana jest sporo wyższa od dotychczasowej, więc wszystko wskazuje na to, że mieszkańców czeka kolejna podwyżka.

W ubiegłym tygodniu odbyło się specjalne posiedzenie przewodniczących komisji rady gminy Wola Uhruska z władzami, którego tematem był przetarg na wyłonienie firmy, która będzie w 2021 roku odbierać od mieszkańców odpady. Od wielu lat usługi te świadczy miejscowa firma Baza. To właśnie jej właściciel, jako jedyny, złożył ofertę. Zaskoczeniem była jedynie kwota, jaką podał, a która okazała się o wiele wyższa, niż do tej pory. Przedsiębiorca tłumaczył podwyżkę ciągle rosnącymi kosztami utylizacji śmieci i również stale rosnącą ich ilością.

Obecnie jeden mieszkaniec gminy przy segregacji i posiadając w gospodarstwie kompostownik, płaci 12 zł miesięcznie. Jeśli przetarg zostałby rozstrzygnięty pozytywnie dla wykonawcy, gminni urzędnicy wyliczyli, że stawki musiałyby wzrosnąć o ok. 2,5 zł za osobę. I właśnie o tym, co robić w takiej sytuacji radzono na spotkaniu. Opinie były różne, większość nie godziła się na to, by gmina dopłacała do systemu śmieciowego.

Władze gminy zapowiadają, że rozstrzygną postępowanie w tym tygodniu. Możliwości są dwie. Jeśli przetarg zostanie unieważniony, zostanie ogłoszony kolejny, a gmina będzie zachęcać więcej podmiotów do uczestnictwa. Jeśli nie, rada gminy stanie przed trudną decyzją ustalenia nowych stawek za odbiór odpadów i wszystko wskazuje na to, że tak też się stanie, i to jeszcze na lutowym posiedzeniu.

Obecnie stawki za odbiór odpadów w powiecie włodawskim są bardzo zróżnicowane. Najdrożej jest w gminach należących do Międzygminnego Związku Celowego, a więc w Hańsku, Hannie, Starym Brusie i mieście Włodawa, gdzie jest to kwota 18 zł za osobę miesięcznie. Najtaniej jest w Wyrykach, gdzie identyczna usługa kosztuje 10 zł pod warunkiem, że w gospodarstwie jest kompostownik. Jeszcze taniej jest w gminie Sawin. Tam odbiór śmieci od jednego mieszkańca kosztuje 9 zł. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here