Polski Cukier przejmie Elewarr

Ministerstwo Aktywów Państwowych prowadzi intensywne prace na rzecz powołania Krajowej Grupy Spożywczej, do której mają wejść niesprywatyzowane do tej pory zakłady przemysłu rolno-spożywczego, mające dodatni wynik finansowy. Sprawa dotyczy m.in. spółki Elewarr w Krupcu pod Krasnymstawem.

W Ministerstwie Aktywów Państwowych odbyło się spotkanie, które prowadził wiceminister Aktywów Andrzej Śliwka. Uczestniczył w nim m.in. Stanisław Lubaś z Cukrowni Krasnystaw, pełniący funkcje przewodniczącego Krajowej Sekcji NSZZ „Solidarność” Pracowników Przemysłu Cukrowniczego.

– Wytypowano już spółki, wśród których znajduje się będący częścią spółki Elewarr, zakład w Krupcu – informuje S. Lubaś. Według przedstawionych na spotkaniu planów do 15 lutego nastąpi przekazanie spółek rolnych, mających wejść do Krajowej Grupy Spożywczej, pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych i dopiero wtedy rozpoczną się procesy połączeniowe.

– Poprzez wniesienie przez Skarb Państwa udziałów spółek przeznaczonych do konsolidacji na podwyższenie kapitału zakładowego Krajowej Spółki Cukrowej „Polski Cukier” SA., która będzie spółką, wokół której budowana będzie ta grupa – tłumaczy Lubaś. Po połączeniu wszystkich spółek struktura biznesowa Krajowej Grupy Spożywczej będzie się prezentowała następująco: produkcja cukru i cukierków, produkcja nasion, produkcja skrobi, sektor rolny i sektor zbożowo-młynarski. Jak mówi Stanisław Lubaś przejęcie Elewarru w Krupcu, a także Zamojskich Zakładów Zbożowych, to szansa na ich dalszy rozwój.

Pracujący pod kierunkiem posła Sławomira Zawiślaka zespół, w którego pracach uczestniczył Lubaś, w swym wystąpieniu do premiera Mateusza Morawieckiego wskazał, że zakład w Krupcu nie może działać na zasadzie kupił – sprzedał, ale kupił – przerobił i dopiero sprzedał. Komu? – Np. produkcję estrów z rzepaku można korzystnie sprzedać do Orlenu, który musi je używać przy produkcji paliwa, a rolnicy będą mieli szanse uprawiać rzepak po korzystnych cenach – podkreśla Lubaś. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here