Powołani w ostatniej chwili

Znamy nazwiska dyrektorów dwóch miejskich szkół, którym prezydent Jakub Banaszek powierzył kierowanie placówkami od nowego roku szkolnego. W Szkole Podstawowej nr 7 dyrektorem została Bożena Goszczyńska, a w Zespole Szkół Technicznych – Janusz Najda. Dopiero w poniedziałek 30 sierpnia będzie wiadomo, kto pokieruje Zespołem Szkół Energetycznych i Transportowych.

W lipcu br. w kilku placówkach oświatowych odbyły się konkursy, które miały wyłonić kandydatów na dyrektorów. Kilka nie zostało rozstrzygniętych. W Zespole Szkół Technicznych zgłosiła się jedna osoba, ale nie przekonała ona do siebie członków komisji. Był nią Adam Albiniak, nauczyciel języka polskiego z Białopola. Dwie kandydatki przystąpiły do konkursu na dyrektora Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych. Wśród nich była Katarzyna Karamać, która przez ostatnie dwa lata pełniła obowiązki dyrektora. W tym przypadku komisja również nie wyłoniła kandydata na dyrektora.

Z kolei nikt nie zgłosił się do konkursu na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7. Zgodnie z prawem oświatowym prezydent Jakub Banaszek obowiązki dyrektora placówki musi powierzyć albo dotychczasowemu wicedyrektorowi, albo nauczycielowi z rady pedagogicznej danej szkoły, zatrudnionemu przez mianowanie i posiadającemu niezbędne kwalifikacje do zarządzania w oświacie, czyli ukończone podyplomowe studia lub specjalistyczny kurs.

Niestety, urzędnicy nie odpowiedzieli na nasze pytanie, komu Jakub Banaszek powierzył obowiązki dyrektora w ZST, ZSEiT i SP nr 7, zasłaniając się tym, że kandydatów musi zaopiniować kuratorium oświaty w Lublinie. Udało się nam jednak uzyskać nieoficjalne informacje, ale z wiarygodnych źródeł.

W dwóch szkołach nauczyciele nazwiska nowych dyrektorów poznali w minionym tygodniu. W Zespole Szkół Technicznych obowiązki dyrektora prezydent powierzył Januszowi Najdzie, dotychczasowemu wicedyrektorowi. Jego zastępcą ma zostać Grzegorz Czyżyk.

J. Najda stanowisko obejmie w środę, 1 września. Przypomnijmy, że w maju br. rezygnację z pełnionej funkcji złożyła Barbara Baluk, która kierowała szkołą przez ponad 15 lat.

W Szkole Podstawowej nr 7 obowiązki dyrektora z nowym rokiem szkolnym przejmie Bożena Goszczyńska, specjalista od edukacji wczesnoszkolnej. Przed tygodniem pisaliśmy, że władze miasta miały dążyć do powołania na stanowisko dyrektora „Siódemki” nauczycielki z Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, ale ostatecznie kandydatka rzekomo odmówiła. Z drugiej jednak strony zatrudnieni w SP nr 7 pedagodzy przekonywali, że byłaby to decyzja niezgodna z prawem, bo nauczycielka nie była członkiem rady pedagogicznej ich szkoły. Przez ostatnie dwa lata „Siódemką” kierowała Agnieszka Zapora.

W poniedziałek, 30 sierpnia, nazwisko nowego dyrektora poznają pracownicy Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych. Niewykluczone, że byłaby nim dotychczasowa wicedyrektor Bożena Czyż, ale – jak ustaliliśmy – z końcem sierpnia przechodzi ona na emeryturę. Wiadomo, iż szkołą nie będzie kierować Katarzyna Karamać, której na ostatnim spotkaniu władz miasta z dyrektorami wiceprezydent Dorota Cieślik oficjalnie podziękowała za pracę na stanowisku. – Sami nie mamy pojęcia, kto będzie kierował szkołą, a do rozpoczęcia roku szkolnego zostało kilka dni. Możemy jedynie domyślać się, kogo władze miasta biorą pod uwagę, bo wiemy, kto z nas ma kwalifikacje do zarządzania placówkami oświaty – mówił w piątek jeden z nauczycieli ZSEiT. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here