Prof. Baj w panteonie polskiego malarstwa

Mieszkający w Dołhobrodach prof. Stanisław Baj został odznaczony jedną z najważniejszych nagród dla artystów w Polsce. Na jego półkę wkrótce trafi statuetka im. Kazimierza Ostrowskiego, przyznana za wybitny wkład w dziedzinie malarstwa.

Nagrodę przyznała kapituła powołana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa trafiło do prof. Stanisława Baja z Dołhobród (gm. Hanna). Statuetka im. Kazimierza Ostrowskiego została mu przyznana m.in. za „wierność tradycji wielkiego polskiego malarstwa portretowego i pejzażowego, za dostrzeżenie w pejzażu rodzinnej wsi i rzeki Bug oraz licznych egzystencjalnych portretach matki i najbliższych sąsiadów wartości uniwersalnych Czasu i Losu.

Baj portrety zwykłych ludzi obdarza niezwykłą godnością, kontynuując tradycje portretowe Piotra Michałowskiego i Konrada Krzyżanowskiego. Natomiast w obrazach Czarnej rzeki Bug, środkami artystycznymi swoich czasów, nawiązuje do tradycji pejzażowej Ferdynanda Ruszczyca.

Baj odkrył nie tylko dla malarstwa Czarną rzekę Bug, dzięki Niemu rzeka Bug będzie istniała w polskiej kulturze, jak proza Wiesława Myśliwskiego. Obrazy Baja ukazujące rodzinną wieś i rzekę jako Centrum Świata są zupełnie wyjątkowe nie tylko w polskim współczesnym malarstwie”. (b, fot. ZPAP Gdańsk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here