Projekt budżetu ujawniony

Sytuacja epidemiologiczna już nie przeszkadza tak bardzo urzędnikom chełmskiego magistratu w informowaniu opinii publicznej na temat opracowywanego projektu budżetu miasta na 2021 rok. Wysokość dochodów i wydatków szacuje się na ponad 523 mln zł. Założono również emisję wartych 7 mln zł obligacji na spłatę zadłużenia.

Dwa tygodnie temu urzędnicy w chełmskim ratuszu uznali, że informowanie mieszkańców o projekcie budżetu, kiedy dokument jeszcze nie został ukończony, jest niewskazane, tym bardziej w obecnej sytuacji epidemiologicznej. W minionym tygodniu zmienili zdanie i ujawnili kilka szczątkowych informacji.

Dochody i wydatki budżetu miasta w 2021 roku są przewidziane w wysokości 523 131 371 zł. Ta liczba przed uchwaleniem budżetu jeszcze może ulec zmianie. Zależy to od uzyskania ewentualnego dofinansowania zewnętrznego na zaplanowane projekty.

W 2021 r. miasto będzie kontynuować budowę Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej i przebudowę drogi krajowej nr 12. To dwie największe samorządowe inwestycje. Zaplanowano również realizację projektu „Budowa niskoemisyjnego systemu transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym”, o którym jest głośno od co najmniej dwóch lat, ale nie za wiele dotąd zostało wykonane.

Urzędnicy w projekcie budżetu zapisali też pieniądze na dalszą rozbudowę pływalni przy Szkole Podstawowej nr 8 oraz trzy wielofunkcyjne boiska przy: Szkole Podstawowej nr 7, Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych, a także Zespole Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1. Są też pieniądze na budowę systemu selektywnej zbiórki odpadów wraz z PSZOK, rewitalizację pl. Łuczkowskiego i Parku Miejskiego. Na wszystkie te inwestycje miasto zdobyło zewnętrzne fundusze. Z zadań drogowych na pewno dojdzie do przebudowy ul. Hutniczej oraz chodników przy ul. ks. Skorupki, Wolwinów i Gajowej, a także I Pułku Szwoleżerów.

W projekcie budżetu założono emisję obligacji na kwotę 7 mln zł. Te pieniądze mają być przeznaczone na spłatę zadłużenia, zaciągniętego w poprzednich latach. Jak tłumaczą urzędnicy, projekt budżetu ulegnie jeszcze korekcie.

– Urząd czeka na akceptację wniosków złożonych w ramach rządowego wsparcia dla samorządów – wyjaśnia Biuro Prasowe Prezydenta Chełma. – W przypadku przyznania dofinansowania ostateczny kształt budżetu oczywiście ulegnie zmianie, a co za tym idzie konieczność emitowania obligacji będzie zbędna. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wkładów własnych do inwestycji, które również mogą zastąpić pozyskane fundusze.

Do tematu projektu budżetu Chełma jeszcze wrócimy. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here