Promować i inwestować

Pochodzący z gminy Urszulin dr hab. Grzegorz Grzywaczewski został prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. – Jest wiele do zrobienia. Przede wszystkim program „Czyste powietrze”, ale też promocja i ochrona niesamowitych walorów przyrodniczych Lubelszczyzny – mówi.

Dr hab. Grzegorz Grzywaczewski pochodzi i mieszka w Przymiarkach w gminie Urszulin. Jest znany m.in. z tego, że jest członkiem rady naukowej Poleskiego Parku Narodowego, wybitnym naukowcem i zagorzałym przeciwnikiem budowy kopalni węgla kamiennego w otulinie PPN-u. W poniedziałek (26 października), na wniosek Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie Zarząd Województwa Lubelskiego odwołał z funkcji prezesa Pawła Gilowskiego, powołując w jego miejsce prof. Grzegorza Grzywaczewskiego, dotychczasowego zastępcę prezesa tej instytucji.

– Moją rolą przede wszystkim jest skuteczna współpraca z zarządem województwa oraz radą nadzorczą WFOŚiGW – mówi nowo powołany prezes. – Bez dwóch zdań naszym priorytetowym zadaniem jest obecnie program „Czyste powietrze”, który jest przełomowym działaniem, jeśli chodzi o walkę ze smogiem. Ale fundusz zajmuje się mnóstwem pomniejszych działań na rzecz jakości nie tylko naszego środowiska naturalnego, ale też i jakości życia mieszkańców. W swojej pracy z pewnością będę się skupiał również nad promocją walorów turystycznych, bo te mamy przebogate, i to nie tylko w skali Europy, ale i świata – dodaje Grzywaczewski.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to jednostka podlegająca marszałkowi województwa. Przyznaje pożyczki i dotacje na inwestycje proekologiczne, np. budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy remonty i budowy wodociągów i kanalizacji. Zajmuje się też edukacją ekologiczną. W skład Rady Nadzorczej funduszu wchodzi pięciu członków – dwóch wyznacza wojewoda, dwóch minister środowiska (a więc obóz rządzący) a jednego marszałek województwa. (bm, fot. WFOŚiGW w Lublinie).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here