Protokoły złapały opóźnienie

Jeden z naszych Czytelników zwraca uwagę, że na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego we Włodawie brakuje protokołów z co najmniej kilku ostatnich sesji. – Po kilku miesiącach wróciłem do Włodawy i chciałem zobaczyć, co działo się podczas obrad rady miasta i jakie zapadły decyzje, ale ostatni protokół, jaki znalazłem na stronie internetowej był z czerwca ubiegłego roku – poskarżył się nam włodawianin.

Publikacja protokołów sesji w internecie to obowiązek wszystkich samorządów. Najczęściej odbywa się to tak, że na sesji radni przyjmują (bądź nie) protokół z obrad poprzedniej sesji, a odpowiedzialny za to urzędnik, najczęściej z komórki organizacyjnej podległej sekretarzowi miasta czy gminy, zamieszcza go w internecie. Często odbywa się to z opóźnieniem, bo bywa, iż protokoły nie są przyjmowane na bieżąco, tylko dwa lub nawet trzy zaległe protokoły przyjmowane są podczas jednego posiedzenia. Ale we Włodawie to opóźnienie jest już niepokojąco duże.

Ostatni opublikowany protokół z sesji nosi datę czerwcową 2020 r. i nr 26, a od tamtej pory odbyło się już dziesięć posiedzeń rady miasta. Dlaczego z publikacją protokołów są aż takie zaległości? Zapytana o to Joanna Szczepańska, przewodnicząca Rady Miejskiej we Włodawie, powiedziała nam, że nie wie, dlaczego protokoły nie są na bieżąco publikowane na stronie internetowej urzędu, przypominając, że nie muszą być one przyjmowane na każdej sesji.

Nieoficjalnie udało się nam ustalić, że brak protokołów na stronie to nie tylko kwestia samego ich tam zamieszczenia, ale ich braku w ogóle, bo od kilku sesji punktu „przyjęcie protokołu z poprzedniej/ich sesji” nie ma w ogóle w porządku obrad, a powód jest prozaiczny – absencja chorobowa pracownicy zajmującej się spisywaniem protokołów. Rozwiązanie takiego problemu nie wydaje się jednak szczególnie skomplikowane… (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here