Przełom na placu i w parku

Wejście do Chełmskich Podziemi Kredowych przy ul. Lubelskiej będzie wyremontowane

Choć jest drożej, niż zakładało miasto, to w końcu rozstrzygnięto przetarg na przebudowę parku miejskiego. Zajmie się tym lubelska spółka, ta sama, która złożyła najtańszą ofertę na rewitalizację pl. Łuczkowskiego. Oba zadania są realizowane w ramach jednego projektu, na który miasto dostało 12 mln zł dotacji.

Od dawna urzędnicy mówią, że uporządkowanie i zagospodarowanie „chełmskiej starówki”, w tym zabezpieczenie zabytkowych piwnic, to priorytet, także ze względów bezpieczeństwa. Jesienią 2020 r. ratusz otrzymał 12 mln zł dotacji na rewitalizację placu Doktora Edwarda Łuczkowskiego (wraz z zabytkowymi piwnicami) oraz parku miejskiego, który też ma zmienić oblicze w ramach tego samego projektu. Miasto dokonało zmian w przygotowanym przed laty projekcie rewitalizacji pl. Łuczkowskiego. Chodziło m.in. o zwiększenie ilości zieleni lub umieszczenia w nim dodatkowych elementów, w tym małej infrastruktury. Aby wprowadzić zmiany, projektanci musieli też otrzymać wyniki analiz dotyczących podziemi kredowych znajdujących się pod pl. Łuczkowskiego.

 

Badania w tym kierunku przeprowadzili naukowcy z AGH. W styczniu br. miasto ogłosiło przetarg na wyłonienie wykonawcy zadania pod nazwą: „Przebudowa Placu Doktora Edwarda Łuczkowskiego z wyłączeniem budowy budynku przy ul. Przechodniej oraz remont elewacji wejścia do Chełmskich Podziemi Kredowych. Zakres zamówienia obejmuje „zabezpieczenie i remont reliktów piwnic na placu z ich nowym przykryciem, utwardzeniem placu, jego aranżacją i małą architekturą wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną”. Wykonany ma być też remont elewacji wejścia do Chełmskich Podziemi Kredowych przy ul. Lubelskiej 55A. Wiadomo, że obecna nawierzchnia placu i architektura w rejonie piwnic będzie rozebrana, a płyta stropowa piwnic wykonana od nowa.

Nie zostaną odtworzone niskie murki w narysie piwnic, które powodowały zatrzymywanie spływającej wody i powstawanie zastoin i przecieków. W ogłoszeniu o przetargu czytamy, że „narys murów piwnic zostanie odtworzony wyłącznie poprzez zmianę koloru nawierzchni”. Replika studni miejskiej ma być poddana gruntownemu remontowi. Nawierzchnia placu zostanie zaaranżowana za pomocą – jak napisano w ogłoszeniu o zamówieniu – wolnostojącej, ruchomej i niezwiązanej z gruntem małej architektury i oświetlenia oraz drzew i zieleni w donicach. Wykonane zostanie też odwodnienie i zasilanie w energię elektryczną.

Najtańsze oferty tej samej spółki

W ubiegłym tygodniu minął termin składania ofert na to zadanie. Zgłosiły się trzy firmy: LS Complex Sp. z o.o. z Lublina z ofertą opiewającą na 5 843 036,67 zł; Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Andrzej Wróbel z Jaszczowa – 7 445 469,59 zł; DAW-BRUK ze Srebrzyszcz – 6 889 272,13 zł. Najtańszą ofertę złożyła lubelska spółka LS Complex Sp. z o.o. To ta sama, która w ubiegłym tygodniu wygrała przetarg na przebudowę parku miejskiego przy ul. Lubelskiej, która jest częścią tego samego projektu. Oferta zwycięskiej LS Complex opiewa na 7 565 493,30 zł (druga w kolejności – PRD Jaszczów – była o niespełna 2 zł wyższa i wynosiła 7 567 236,01 zł) i jest o pół miliona złotych wyższa niż miasto pierwotnie planowało przeznaczyć na ten cel, tj. 7 062 190,18 zł.

Inwestycja obejmuje m.in. przebudowę ścieżek parkowych, ciągów pieszo-rowerowych, które zostaną wykonane z nawierzchni mineralno-żywicznej. Powstanie również nowe ogrodzenie oraz schody z podjazdami, umożliwiającymi dostęp osobom z niepełnosprawnością ruchową. Wybudowany też będzie pawilon parkowy, w skład którego wejdą m.in. pawilon rodzica z toaletami, przewijakiem dla niemowląt i tarasem wypoczynkowym. Na rewitalizacji skorzystają również najmłodsi, ponieważ projekt przewiduje kompleksową przebudowę znajdującego się tam starego placu zabaw.

Projekt, w ramach którego rewitalizowany będzie pl. Łuczkowskiego i przebudowywany park miejski jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. (mo)

Plac Łuczkowskiego ma zyskać nowe, atrakcyjniejsze oblicze

2 KOMENTARZE

  1. Czy będzie wreszcie normalną nawierzchnia, po której można chodzić i obcasy nie będą wpadać i się łamać, a kostki nie będą fruwał spod kół stwarzając zagrożenie dla mienia, zdrowia i życia? Bo to co ułożono przez amatorów przeszkolonych na kursie z YT to najdroższy materiał w najgorszym wykonaniu. Prawdziwy sukces.

  2. „Oferta zwycięskiej LS Complex opiewa na 7 565 493,30 zł (druga w kolejności – PRD Jaszczów – była o niespełna 2 zł wyższa i wynosiła 7 567 236,01 zł).” Ja widzę niespełna 2000 zł różnicy między ofertami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here