Przeprowadzka bez stresu – jak ją zaplanować?

Kiedy wybór mieszkania lub nowej siedziby firmy mamy już za sobą, musimy zmierzyć się z kolejną trudnością – przeprowadzką. Pakowanie i przewożenie dobytku w inne miejsce może przyprawić nas o prawdziwy zawrót głowy i to niezależnie od tego, czy przenosimy się na drugi koniec Polski, czy zaledwie do sąsiedniej dzielnicy. Bałagan, wszechobecne sterty przedmiotów, pośpiech, stres… Nad chaosem związanym z przeprowadzką można jednak zapanować. Wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek, by oszczędzić czas i nerwy.

  1. Sporządź plan i pozbądź się niepotrzebnych rzeczy.

Przeprowadzkę powinniśmy zacząć od starannego rozplanowania działań. Należy zastanowić się kiedy zacząć pakowanie, kto może nam w tym pomóc, a także kto zajmie się dziećmi, gdy sami będziemy już pochłonięci działaniem. Dobrym pomysłem jest także wykonanie domowej inwentaryzacji, która pozwoli nam pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów i ograniczyć liczbę pakunków do przetransportowania. Zużyte rzeczy trzeba wyrzucić, a wszystkie nadające się do użytku można oddać lub wystawić na aukcji internetowej.

  1. Zgromadź potrzebne materiały.

Do przeprowadzki niezbędne są odpowiednie opakowania. Najlepiej nadadzą się do tego celu kartony. Są lekkie i wygodne w przenoszeniu. Wiele osób korzysta z darmowych pudełek sklepowych, co jednak nie jest dobrym rozwiązaniem. Używane opakowania są często uszkodzone, a to zdecydowanie utrudnia ich przenoszenie i transport. Naderwane klapy nie pozwolą na solidne zamknięcie i zabezpieczenie zawartości pudeł, a stare etykiety i naklejki utrudnią podpisywanie tektury. Lepiej zainwestować zatem w nowe kartony do przeprowadzki, które są dostępne na rynku w wielu rozmiarach i wariantach. Zakup akcesoriów nie musi wiązać się z dodatkowym wydatkiem, można przecież przeznaczyć na ten cel pieniądze pozyskane z naszej aukcji internetowej. Oprócz kartonów warto zgromadzić także wytrzymałe taśmy klejące, folię bąbelkową i wypełniacze.

  1. Pakuj z głową.

Zacznij od pakowania przedmiotów, których używasz najrzadziej np.: książek, płyt, albumów, ubrań na inną porę roku. Rzeczy pierwszej potrzeby wkładaj do opakowań na samym końcu. Na dnie pudełek umieść najcięższe przedmioty, a wszystkie  rzeczy kruche i szklane zabezpiecz folią bąbelkową lub specjalną pianką. Większe urządzenia, takie jak komputer, ekspres do kawy lub kuchenkę mikrofalową, odpowiednio zabezpiecz i zapakuj w duży karton o mocnej konstrukcji. Pamiętaj, że w środku pudełek nie można pozostawiać pustej przestrzeni, dlatego należy zastosować wypełniacze papierowe, piankowe lub skropak.

  1. Stosuj oznaczenia.

Po zamknięciu pudełka napisz na jego ściankach co znajduje się w środku. Dzięki temu w nowym miejscu z łatwością odnajdziesz przedmioty, których potrzebujesz i unikniesz chaosu w trakcie rozpakowywania. Warto stosować także etykiety ostrzegawcze, za pomocą których oznaczysz opakowania z delikatną zawartością. Osoby przenoszące kartony, zwrócą na nie szczególną uwagę.

  1. Przemyśl kwestię transportu.

Organizowanie przewozu na własną rękę pozwoli ci  zaoszczędzić pieniądze, ale jeżeli nie dysponujesz własnym pojazdem i nie chcesz angażować znajomych, możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy transportowej. Wystarczy wybrać jedną z wielu ofert zamieszczonych w Internecie.

  1. Rozpakowywanie.

Po przetransportowaniu pakunków w nowe miejsce, należy odpowiednio je posortować. Najlepiej od razu ustawić każdy z nich w pomieszczeniu, w którym ma zostać rozpakowany. To pozwoli nam uniknąć gromadzenia sterty pudeł, utrudniającej swobodne poruszanie się i uniemożliwiającej odczytanie podpisów na pudełkach.

Dzięki starannemu rozplanowaniu działań związanych z przeprowadzką możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów. Zmiana miejsca zamieszkania wcale nie musi wiązać się z frustracją i chaosem. Trzeba tylko pamiętać o odpowiedniej organizacji.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here