Przywrócili pamięć o hutnictwie

W niedzielę (26 czerwca) na błoniach przy starorzeczu Pompka w Woli Uhruskiej odbył się wyjątkowy festyn. Jego tematem przewodnim było 100-lecie powstania Huty Szkła Nadbużanka. Były wystawy zdjęć i wyrobów ze szkła, pokazy ich tworzenia i występy.

Festyn zorganizowano jako jeden z elementów projektu „Historia zapisana w szkle”. – W jego ramach nagraliśmy film przedstawiający wspomnienia byłych pracowników Huty Szkła Nadbużanka w Woli Uhruskiej – opowiada Katarzyna Wnuk, jeden z organizatorów wydarzenia.

– Zbieraliśmy wszelkie pamiątki dotyczące huty takie jak dokumenty, zdjęcia, wyroby szklane, które można było podziwiać na specjalnej wystawie plenerowej. Z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności spotkał się też nasz film, który u niejednego widza wywołał łezkę w oku – dodaje Wnuk. Festyn wzbogaciły występy lokalnych kapel i zespołów, pokaz hutmistrza Marka Jargiło z Wronowa oraz pokazy sztukmistrzów.

Projekt „Historia zapisana w szkle” realizowało Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego Gminy Nadbużańskiej im. Waldemara Stelmacha we współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” z Warszawy oraz Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here