PWSZ pomoże usłyszeć

Prof. Kazimierz Niemczyk z Warszawy, znany w kraju laryngolog, korzysta z zaplecza naukowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Na urządzeniach chełmskiej uczelni lekarz prowadzi badania nad implantami, które mogą przywrócić chorym słuch.


Prof. dr hab. med. Kazimierz Niemczyk kieruje Kliniką Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest autorem wielu publikacji naukowych w Polsce i za zagranicą, a także współautorem podręczników dla studentów medycyny. Lekarz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie współpracuje od ponad trzech lat. Jego badania dotyczą nowego sposobu stymulacji struktur ucha wewnętrznego.

PWSZ udostępnia prof. Niemczykowi specjalistyczną drukarkę 3D, która pozwala projektować i tworzyć prototypy implantów ze sproszkowanego tytanu. Metal ten ma idealne zastosowanie w medycynie. Po wszczepieniu nie powoduje żadnych skutków ubocznych. W swojej pracy naukowiec korzysta także z tomografu komputerowego chełmskiej uczelni. Na badania do Chełma przyjeżdżają też studenci i współpracownicy prof. Niemczyka z Warszawy.

– Profesor opowiadał, że przez dłuższy czas szukał zaplecza naukowego. Odwiedził wiele uczelni technicznych w Polsce, ale właśnie w Chełmie znalazł najlepsze warunki do pracy. Z naszego zaplecza korzystali również profesorowie stomatologii. A w planach mamy więcej projektów badawczych, które będą realizowane wspólnie z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym – mówi profesor Józef Zając, prorektor ds. studenckich PWSZ w Chełmie. –

Działania te umożliwiają wypracowanie trwałej współpracy naukowej, wdrożeniowej i dydaktycznej z międzynarodowymi uczelniami technicznymi i medycznymi. Chcemy też poszerzyć zakres nauczania i pójść w kierunku stosowania nowoczesnej technologii w medycynie. Na kierunku „Mechanika i budowa maszyn” już udało nam się uruchomić specjalizację inżynieria medyczna.

Przeprowadzane badania, poza wkładem w rozwój medycyny, przynoszą też korzyść chełmskiej uczelni. Pracownicy PWSZ, poprzez udział w realizowanych projektach, są także współautorami publikacji na ich temat, co powiększa ich dorobek naukowy. (sr)