Rada dołożyła do remontu wiatraka

Gmina Stary Brus dostała dotację na remont zabytkowego wiatraka w skansenie w Holi. Niestety, to kropla w morzu potrzeb, bo cały obiekt jest w nie najlepszym stanie technicznym, a jego gruntowna renowacja może być liczona w milionach złotych.

– Wiatrak od dawna czekał na remont, ale znalezienie wykonawcy robót okazało się bardzo trudne. Z ministerstwa kultury najpierw otrzymaliśmy na wykonanie niezbędnych prac 50 tysięcy złotych, a potencjalni wykonawcy oczekiwali co najmniej dwukrotnie większego wynagrodzenia. Dlatego zrezygnowaliśmy z ministerialnej dotacji, by złożyć nowy wniosek na większą kwotę i to się udało.

Okazało się jednak, że ceny znowu wzrosły, dlatego z własnego budżetu musieliśmy dołożyć 20 tysięcy złotych – tłumaczy Paweł Kołtun wójt Starego Brusa. Na wtorkowej sesji (17 maja) radni wyrazili na to zgodę i zatwierdzili niezbędne przesunięcia w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej. Teraz gmina na renowację wiatraka ma 120 tys. zł, z czego sto to dotacja ministerialna. Te pieniądze zostaną przeznaczone głównie za zabezpieczenie drewnianej konstrukcji przed dalszą degradacją i remont najbardziej zniszczonych elementów.

Zarówno wiatrak jak i pozostałe obiekty na terenie skansenu wymagają gruntownej renowacji, na którą potrzeba wielkich pieniędzy. Gmina ma niewielkie możliwości zdobycia tak dużej dotacji, dlatego trwają rozmowy ze starostwem, których efektem być może będzie przejęcie czy wydzierżawienie skansenu, który znalazłby się pod jurysdykcją Muzeum-Zespołu Synagogalnego we Włodawie. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here