Radny chce zmiany przebiegu linii kolejowych

Marek Piwko, radny powiatu krasnostawskiego, apeluje, by w jego imieniu gmina Krasnystaw złożyła protest w sprawie planowanej budowy nowej linii kolejowej Trawniki – Zamość we wszystkich proponowanych jej wariantach.

Kilka tygodni temu pisaliśmy o planach budowy nowej linii kolejowej Trawniki – Zamość, która ma przebiegać m.in. przez wiele miejscowości w gminie Krasnystaw, a także przez samo miasto Krasnystaw i gminę Łopiennik Górny. Okazało się, że w wielu proponowanych wariantach linia ta przebiega np. przez gospodarstwa a nawet domy. Problem dostrzegł też Marek Piwko, radny powiatu krasnostawskiego. – Zwróciłem się do pani wójt gminy Krasnystaw z apelem, aby w moim imieniu gmina złożyła protest odnośnie planowanej budowy linii kolejowej relacji Trawniki – Zamość – mówi Marek Piwko. – Chodzi o wszystkie proponowane warianty, tj. wariant 1, 2, 3, 4 i 9 zawarte w strategicznym studium lokalizacyjnym – dodaje.

Według radnego przedstawiane warianty godzą w interesy mieszkańców gminy Krasnystaw. – Przechodzą przez gleby o wysokiej kulturze rolnej. Przecięcie torami utrudni uprawę roli, z której żyje znaczna część mieszkańców oraz obniży znacznie wartość tej ziemi – tłumaczy Piwko. Według niego przestawione warianty doprowadzą do wielu ludzkich tragedii spowodowanych wywłaszczaniem ziemi, zmusi mieszkańców do szukania nowych siedlisk, co w czasie pandemii jest bardzo utrudnione. Ponadto osoby, które będą mieszkać w otoczeniu linii kolejowych, po których jeździć mają pociągi z prędkością powyżej 250 km/h, będą narażone na hałas i pogorszenie jakości życia.

– Nie neguję w żaden sposób postępu technicznego oraz konieczności budowy linii, ale Centralny Port Komunikacyjny powinien wsłuchać się w głos mieszkańców danego terenu i projektować linię w sposób optymalny dla mieszkańców, tj. omijać tereny zabudowane, omijać pola uprawne o wysokiej kulturze rolnej, wykorzystać maksymalnie obecną infrastrukturę kolejową, nawet kosztem zmniejszenia prędkości pociągu, a także przebiegać w gminie Krasnystaw w dolinie Wieprza – twierdzi Piwko. Radny proponuje też aby CPK, jeśli zdecyduje się na konsultację w czasie pandemii, zrobiło to np. w postaci telekonferencji z radą gminy, której mieszkańcy są zainteresowani jej przebiegiem. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here