Ratusz woli zapobiegać niż leczyć

Mimo pandemii Urząd Miejski będzie kontynuował program szczepień dziewczynek przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. Wkrótce wyłoni też przychodnię, która będzie realizowała program profilaktyki przeciwko rakowi piersi.

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania rodzajem raka u kobiet poniżej 45 roku życia. W Polsce atakuje on ponad 3600 kobiet rocznie, połowa z nich umiera. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie są szczepionki. Wprawdzie w Polsce są one dostępne, ale korzysta z nich niewielka grupa kobiet. Głównie z powodu wysokiej ceny szczepionek, braku refundacji z budżetu państwa oraz niskiej świadomości pacjentek.

Urząd Miejski we Włodawie, jako jeden z niewielu w kraju, już od dziesięciu lat organizuje coroczne szczepienia przeciw tej chorobie dla młodych mieszkanek miasta. W tym roku program pochłonie ok. 70 tysięcy złotych i obejmie 80 dziewczynek z roczników 2007-2008. Równolegle prowadzony jest inny prozdrowotny program ratusza skierowany do kobiet starszych, bo urodzonych w latach 1977-1982.

Jest on nastawiony na wczesne wykrycie raka piersi. Badaniom może być poddane nawet 629 kobiet. Wkrótce powinniśmy poznać przychodnie, które będą realizować te programy. Oprócz szczepień i badań ich zadaniem będzie również promocja tego typu działań wśród mieszkańców miasta. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here