Rehabilitacja za pediatrię

Wszystko wskazuje na to, że we włodawskim szpitalu nadal nie będzie przywróconego oddziału dziecięcego. Sytuacji winne są przepisy, problemy z personelem oraz brak pacjentów do leczenia.

Funkcjonowanie oddziału dziecięcego we włodawskim szpitalu zostało zawieszone wiosną 2020 roku. Pierwotnym powodem były braki kadrowe oraz pandemia koronawirusa. Potem były plany jego reaktywacji, ale okazuje się, że najprawdopodobniej nie dojdą one do skutku. Przyczyn jest kilka, a główne to: brak pacjentów, problemy z obsadą kadry medycznej, pandemia oraz zmieniające się przepisy. Jeszcze w ubiegłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia płacił szpitalom ryczałt za utrzymywanie pediatrii.

Niedawno zmieniono podejście i teraz lecznica, która prowadzi oddział dziecięcy nie dostaje pieniędzy z ryczałtu, a tylko i wyłącznie za faktycznie wykonane usługi. Dla szpitala takiego jak we Włodawie, który rokrocznie i tak dokładał do funkcjonowania pediatrii około miliona złotych, to potężne utrudnienie. Obecnie lecznicom opłaca się tworzenie specjalistycznych usług, takich jak rehabilitacja dziecięca, bo za tym idą większe pieniądze z NFZ-u.

Tak też stało się we Włodawie. Działa tam już taki oddział. – Na ten moment prowadzimy rehabilitację dziecięcą, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Oddział pediatryczny jest zawieszony za zgodą wojewody i NFZ, a co będzie dalej nie wiem. Trudno prorokować, skoro ciągle są zmiany legislacyjne – tłumaczy Teresa Szpilewicz, dyrektor SP ZOZ we Włodawie. (bm)

1 KOMENTARZ

  1. Podobno jest jeszcze jeden powód zamknięcia oddziału dziecięcego i otworzenia rehabilitacji dziecięcej: Pani dyrektor zatrudniła na rehabilitacji dziecięcej swoją rodzinkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here