14 października 1943 r. w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze wybuchł zbrojny bunt więźniów. Był to jeden z najważniejszych przejawów żydowskiego oporu wobec zagłady w czasie drugiej wojny światowej. Powstanie przyspieszyło decyzję o likwidacji obozu, z którego ocalało około 60 osób, w większości uczestników powstania.
W 81. rocznicę tych wydarzeń miały miejsce uroczystości upamiętniające ofiary, ale także będące okazją do wspomnienia ocalałych.
W programie była m.in. ceremonia upamiętniająca – złożenie kwiatów przy Polanie Mogił w miejscu Obozu w Sobiborze, a wieczorem spotkanie online z Richardem Rashke i Marvinem Raabem wokół dramatu „Droga Estero”. Richard Rashke jest amerykańskim dziennikarzem i autorem publikacji poświęconych zagładzie oraz sztuki „Droga Estero”. Marvin Raab jest synem Estery Turner Raab, jednej z ocalałych uczestniczek powstania, o której opowiada dramat. Później w budynku Muzeum w Sobiborze można było obejrzeć spektakl „ZADRA” w wykonaniu aktorów teatru OKO.
Z kolei we włodawskim Muzeum – Zespole Synagogalnym tego dnia organizowane były wydarzenia towarzyszące. Po południu wernisaż „Judaika włodawskie” prezentujący przedmioty związane z religią, kulturą i historią włodawskich Żydów. Chwilę później wykłady poświęcone tematyce obozowej, a na koniec koncert zespołu SENTIDO „Opowieści z żydowskiego sztetla”.
Wśród licznych delegacji obecni byli przedstawiciele prowincji Gelderland: członek zarządu Harold Zoet i Doede Sijtsma, delegacja powiatu włodawskiego: starosta Mariusz Zańko, wicestarosta Piotr Gorgol, członkowie zarządu powiatu Wiesław Holaczuk i Andrzej Rusiński, a także młodzież z Polski (głównie uczniowie „Modrzaka”) i z zagranicy, przede wszystkim z Holandii. (pk)