Rodzinne gniazdo i ekologiczny projekt

Piknikiem rodzinnym Stowarzyszenie Mieszkańców Małochwieja Małego „Rodzinne gniazdo” w gminie Krasnystaw zakończyło cykl działań ekologicznych. Projekt „Nasze podchody do ochrony przyrody – ekologiczna edukacja mieszkańców Małochwieja Małego” był realizowany przez kilkanaście tygodni.

Projekt współfinansowany był z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Obejmował m.in. dwa konkursy – na najładniejszą posesję i fotograficzny. Spotkanie podsumowujące projekt zorganizowano przy Wiejskim Domu Kultury w Małochwieju Małym. Rozpoczął je wykład o tym jak żyć ekologicznie na wsi, wygłoszony przez Marię Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia „Rodzinne gniazdo”. Organizatorzy docenili wszystkich uczestników konkursów, a za trzy najciekawsze propozycje przyznali nagrody.

W konkursie „Moja zielona posesja” pierwsze miejsce zajęli Agnieszka i Marcin Szarkowie, drugą nagrodę odebrali Aneta i Paweł Szymańscy, a trzecią ex aequo – Zofia i Krzysztof Wójcikowie oraz Barbara Sokół-Patyk. Propozycje w konkursie fotograficznym pod hasłem „Wszystkich nas zachwyca piękna okolica” zgłosiły dzieci i młodzież. Zdaniem jury najciekawszą pracę, zdjęcie „Doliny Wojsławki”, wykonała Amelia Kowalczyk.

Drugą nagrodę za „Zalew w Tuligłowach” odebrała Weronika Lubaś, a trzecia za „Zalew w Tuligłowach wieczorem” trafiła do Jana Berbecia. Wykonane zdjęcia znalazły się na pokonkursowych wystawach, które można oglądać w WDK w Małochwieju Małym. Laureaci konkursu na najładniejszą posesję otrzymali książki o tematyce ogrodniczej, a nagrodami w konkursie fotograficznym były albumy. Uczestnicy spotkania, podsumowującego projekt obejrzeli inscenizację o tematyce ekologicznej pt. „Kto zaśmieca nasze otoczenie”, którą grupa dzieci i młodzieży przygotowała pod kierunkiem instruktorki Kornelii Gmiter.

Dzięki dotacji z FIO plac przy WDK w Małochwieju Małym został estetycznie zagospodarowany. Pojawiły się na nim nowe krzewy, ławki, stojak na rowery i grill, a wkrótce zostanie zamontowana także osłona przeciwsłoneczna, pod którą będą organizowane spotkania integracyjne i zabawy dla dzieci. Autorzy projektu opracowali też ulotkę na temat segregacji odpadów pt. „Nasze rady na odpady”. Część spośród 100 egzemplarzy tej ulotki otrzymali uczestnicy spotkania podsumowującego projekt, a resztę członkowie stowarzyszenia chcą rozdać pozostałym mieszkańcom Małochwieja Małego. (opr. mo, fot. Stowarzyszenie „Rodzinne gniazdo”)