Rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

Automobilklub Chełmski, od lat zaangażowany w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, chce, aby jedno z rond w mieście nazwać imieniem WOŚP. W tej sprawie prezes Grzegorz Gorczyca wysłał pismo do prezydenta Jakuba Banaszka i przewodniczącego rady miasta Longina Bożeńskiego. Inicjatywę popierają opozycyjni radni, m.in. Stanisław Mościcki z RiD.

Podczas czerwcowej sesji rady miasta, z inicjatywy klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, podjęto uchwały o nadaniu imienia Marii i Lecha Kaczyńskich rondu przy zbiegu ul. Wojsławickiej i al. Żołnierzy I AWP i por. Henryka Lewczuka ps. „Młot” rondu przy ul. Hrubieszowskiej oraz Żwirki i Wigury.

W mieście jest jeszcze kilka rond, jak choćby przy Chełmskim Domu Kultury na pl. Tysiąclecia, czy przy zbiegu al. 15 Sierpnia, 3 Maja i ul. Lwowskiej, której nie mają nadanych nazw. W trakcie budowy znajduje się rondo przy Wojsławickiej i 3 Maja również bez nazwy. Stąd też Grzegorz Gorczyca, prezes Automobilklubu Chełmskiego, wybrany Chełmianinem Roku 2008, w ubiegły piątek 3 lipca zwrócił się do prezydenta miasta, Jakuba Banaszka i przewodniczącego rady, Longina Bożeńskiego o rozważanie możliwości nadania jednemu z rond lub też skwerów w Chełmie imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Automobilklub Chełmski od lat co roku jest zaangażowany w organizację finału WOŚP.

– Fundacja WOŚP cieszy się największym zaufaniem społecznym spośród wszystkich organizacji pozarządowych w kraju – mówi prezes Gorczyca. – Od 1993 roku w każdą drugą niedzielę stycznia organizuje zbiórkę pieniędzy, a za zebrane fundusze kupuje nowoczesny sprzęt medyczny i przekazuje go w formie darowizny szpitalom w Polsce. Tylko do tej pory WOŚP na wsparcie polskiej medycyny zebrała ponad 1,2 mld zł i kupiła blisko 62 tysiące nowoczesnych urządzeń medycznych. Ten sprzęt trafił również do chełmskiej lecznicy. Orkiestra wsparła dziecięcą kardiochirurgię, onkologię, neonatologię, ortopedię, traumatologię, nefrologię, czy ratownictwo medyczne. Wspomaga też oddziały geriatryczne. Co ważne, 22 procent zakupionego w minionym roku sprzętu do szpitali w kraju pochodzi z WOŚP – argumentuje Grzegorz Gorczyca.

Zdaniem prezesa Automobilklubu Chełmskiego nazwa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pasowałaby idealnie do ronda przy Chełmskim Domu Kultury. Pomysłowi Grzegorza Gorczycy sprzyjają też radni z opozycji. – Ciekawa inicjatywa, rozmawiałem z radnymi z naszego klubu Rozwój i Demokracja oraz z Koalicji Obywatelskiej, by mocniej zaangażować się w ten projekt. WOŚP zrobiła wiele dobrego dla szpitala w naszym mieście, myślę więc, że należałoby pozytywnie rozpatrzyć wniosek Automobilklubu Chełmskiego – uważa radny Stanisław Mościcki z RiD.

– Popieramy inicjatywę prezes Gorczycy, jeśli ten temat znajdzie się w porządku obrad którejś sesji rady miasta, Koalicja Obywatelska zagłosuje na tak – twierdzi z kolei Marek Sikora, przewodniczący klubu radnych KO.

Longin Bożeński pisma prezesa Gorczycy jeszcze nie zdążył przeczytać. – Tak czy owak, wniosek najpierw będzie musiała zaopiniować specjalna komisja przy prezydencie, głównie pod względem formalno-prawnym. To normalna procedura przy nadawaniu nazw ulicom, rondom skwerom – mówi przewodniczący rady miasta. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here