Rozbili gang cyberprzestępców

Krasnostawscy policjanci, działając przy wsparciu Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, rozbili dwie zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się cyberprzestępczością. Przestępczy proceder polegał na kradzieży pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych. Łączna wartość strat osób pokrzywdzonych to ponad 3,5 mln zł!

– Sprawę zainicjowało zgłoszenie przez 60-letniego mieszkańca powiatu krasnostawskiego, który w maju 2020 r. zawiadomił, że z jego konta bankowego, poprzez kilka nieautoryzowanych przelewów, znikło prawie 100 tys. zł – mówi Jolanta Babicz, rzecznik krasnostawskiej policji. Policjanci ustalili wówczas, że właścicielami kont, na które zostały przelane te środki byli, m.in. obywatele Ukrainy. Wtedy doszło do pierwszych zatrzymań w tej sprawie.

– Przestępczy proceder polegał na kradzieży środków zgromadzonych na rachunkach bankowych. W tym celu wypracowano mechanizm, w który zaangażowanych zostało wiele osób. Jedni z nich zajmowali się stroną techniczną, pozyskiwali odpowiedni sprzęt oraz dane potrzebne do autoryzacji przelewów i uzyskiwania nieautoryzowanych dostępów na konta. Inne osoby pełniły funkcję konsultantów i bezpośrednio kontaktowały się z osobami, od których uzyskiwały dane potrzebne do autoryzacji przelewów bądź zmiany narzędzia autoryzacyjnego – opowiada Babicz.

Rachunki bankowe były przejmowane po uprzednim zainfekowaniu komputera bądź telefonu oprogramowaniem szpiegującym. Jeszcze inne osoby zajmowały się dokonywaniem przelewów z kont, pieniądze ginęły też bezpośrednio z bankomatów. W toku postępowania ustalono 8 pokrzywdzonych, w tym jedną spółkę z województwa mazowieckiego. Łączna wartość start przekroczyła ponad 3,5 mln zł.

– Śledczy zatrzymali łącznie 14 osób. Pierwsze zatrzymania miały miejsce na początku czerwca ubiegłego roku na terenie całego kraju, głównie w województwie lubelskim i mazowieckim. Byli to obywatele Polski, Ukrainy, Azerbejdżanu, Uzbekistanu i Kirgistanu. Podczas jednego z zatrzymań dwóch obywateli Ukrainy, do którego doszło na terenie Warszawy, krasnostawskich kryminalnych wspomogli kontrterroryści z Lublina – mówi rzecznik KPP w Krasnymstawie.

Zarzuty wobec ośmiu oskarżonych dotyczą działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszystkim przedstawiono zarzut oszustwa komputerowego. Wobec 9 członków grupy stosowano tymczasowe aresztowania, które w późniejszym okresie zostały zmienione przez sąd na wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci między innymi poręczeń majątkowych, zakazu opuszczania kraju, a także dozoru policji.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała akt oskarżenia w tej sprawie przeciwko jedenastu osobom. Oprócz zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zarzuty aktu oskarżenia dotyczą oszustw komputerowych, kradzieży z włamaniem, posługiwania się cudzym dokumentem tożsamości, a także posiadania i uprawiania środków odurzających i psychotropowych. Przestępstwa zarzucane tym oskarżeniom zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 10. (k)