Ś.P. Wojciech Zakrzewski Chełmianinem Roku 2020

Wojciech Zakrzewski został pośmiertnie uhonorowany tytułem Chełmianin Roku 2020. Bardzo ucieszyłby się z tego wyróżnienia. – Wojtka z nami już nie ma, a ta nagroda honoruje jego dorobek kulturalny, artystyczny, dziennikarski. Żył Chełmem i dla Chełma – mówił Jakub Banaszek, prezydent miasta, na uroczystej sesji, podczas której pośmiertne wyróżnienie odebrała siostra Wojciecha.


Wojciech Zakrzewski przez wiele lat pracował w „Nowym Tygodniu”. Mieszkańcom regionu był znany nie tylko jako dziennikarz lokalnych mediów, ale też animator kultury, filmoznawca i wielki pasjonat kina. Długo można wymieniać projekty związane z propagowaniem sztuki filmowej, a także jego działania na rzecz innych oraz życia społeczno-kulturalnego miasta, w które był zaangażowany. Od jakiegoś czasu Wojtek zmagał się z chorobą. Zmarł 30 maja ub.r. w wieku 48 lat, zostawiając po sobie wielką pustkę. Jego zasługi zostały docenione przez kapitułę przyznającą tytuł Chełmianina Roku. Do 17 grudnia ub.r. można było zgłaszać kandydatury do tego honorowego tytułu (rozpatrywano ich pięć).

Przyznawany jest on corocznie osobom wyróżniającym się szczególną aktywnością zawodową, społeczną, zaangażowanym działaniem na rzecz innych. Wśród mieszkańców Chełma są osoby nieprzeciętne, oddane miastu, których dokonania i osiągnięcia powinny zostać uhonorowane. Taką osobą z pewnością był Wojtek Zakrzewski, któremu decyzją kapituły – tj. prezydenta Chełma, przewodniczącego Rady Miasta Chełm, notariusza, trzech losowo wybranych mieszkańców Chełma oraz ubiegłorocznej laureatki, Agnieszki Derlak – został pośmiertnie przyznany tytuł Chełmianina Roku 2020. 30 grudnia ub.r., podczas ostatniej w 2021 r. sesji Rady Miasta Chełm siostra Wojtka, Elżbieta Zakrzewska, odebrała akt nadania tytułu i okolicznościowy medal.

– Tegoroczny tytuł Chełmianina Roku to nagroda, która honoruje dorobek kulturalny, artystyczny, dziennikarski i cały dorobek dla Chełma Świętej Pamięci Wojtka Zakrzewskiego, który żył Chełmem i dla Chełma – mówił prezydent Banaszek. – Nawet, jeśli czasami, nam, politykom, w swoich tekstach chciał pokazać błędy, to robił to, aby miasto było coraz piękniejsze, coraz lepsze. Dziś Wojtka nie ma z nami, a decyzją kapituły otrzymał tytuł Chełmianina Roku 2020. W mojej ocenie jest to też tytuł za całokształt jego pracy na rzecz miasta i jego mieszkańców.

Longin Bożeński, przewodniczący Rady Miasta Chełm, wręczając akt nadania tytułu stwierdził, że Wojtek swoją pracą na rzecz naszej wspólnoty dobrze zapisał się w historii miasta. (mo, fot. kg)

Wojciech Zakrzewski był laureatem Honorowego Złotego Biletu – nagrody Stowarzyszenia Kina Polskie. Honorowy tytuł „Za wybitne zasługi w rozpowszechnianiu filmów” przyznany mu został przez środowisko właścicieli kin, producentów i dystrybutorów filmowych podczas 46. Forum Wokół Kina we Wrocławiu. Wojtek współtworzył Dyskusyjny Klub Filmowy „Rewers”. Był też jednym z organizatorów Festiwalu „Niezła Sztuka”. Stworzył przewodnik „Chełmskie Kina”. Organizował spacery po Chełmie, podczas których pokazywał, gdzie przed laty można było oglądać filmy. Zaangażowanie Wojtka w propagowanie sztuki filmowej doceniono, zapraszając go do jury 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był trzykrotnie nominowany do Nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w kategorii animator kultury, a także do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Wojtek był też założycielem grupy filmowej „Się kręci”, która pod jego kierunkiem w 2014 roku zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Nakręcona Historia” Narodowego Instytutu Dziedzictwa za film „Podziemia Ducha Bielucha”. Wojtek, jako prezes Stowarzyszenia Integracji Transgranicznej Łączy Nas Bug, organizował w Chełmie Przegląd Kina Ukraińskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here