Są powody do zadowolenia

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przygotowało ranking wydatków na ochronę powietrza i klimatu. Pod uwagę wzięto wszystkie gminy w naszym kraju. W zestawieniu bardzo dobrze wypadła Włodawa, która znalazła się w czołówce rankingu.

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” jak co roku wzięło pod lupę budżety samorządów z całej Polski. Tym razem skupiono się na wydatkach z rozdziału 90005 – ochrona powietrza atmosferycznego i klimatu w latach 2018-2021. Włodawa została ujęta w kategorii miast powiatowych i zajęła wysokie 24. miejsce na blisko 300 przebadanych miast powiatowych, wyprzedzając min. Grodzisk Mazowiecki, Biłgoraj, Stalową Wolę, Wadowice, Sieradz czy Wodzisław Śląski.

– Jak pokazują wyniki rankingu, największe wydatki na ochronę jakości powietrza ponoszą przede wszystkim samorządy gminne. W okresie objętym badaniem realizowaliśmy wiele ważnych inwestycji, między innymi te związane z rewitalizacją Włodawy. Mimo to udało nam się wygospodarować środki na działania związane z ochroną powietrza. Tym bardziej cieszy wysoka lokata naszego miasta we wspomnianym rankingu – mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Analiza rankingu pokazuje, że wydatki na ochronę powietrza i klimatu w prawie 1200 gminach w ciągu czterech lat nie przekroczyły 50 zł na jednego mieszkańca, były więc niemal symboliczne, nie pozwalając na realizowanie większych programów. Warto obserwować, co dalej będzie się działo z omawianymi w rankingu wydatkami. Od nich bowiem zależy jakość powietrza, jakim oddychamy, a zatem nasze zdrowie i jakość życia. (b)