Muzeum-Zespół Synagogalny we Włodawie, który odpowiada za organizację Sobótek Poleskich, ogłosił właśnie program tej znakomitej imprezy. Puszczaniu tradycyjnych wianków w noc świętojańską będą towarzyszyć koncerty, warsztaty, pokazy, a na koniec będzie wiejska potańcówka.
Sobótki Poleskie to przedsięwzięcie organizowane przez Muzeum-Zespół Synagogalny we Włodawie pokazujące spuściznę kultury tradycyjnej Polesia Zachodniego, jej transformację, przemiany i współczesne konteksty jej występowania bazując na tematyce obrzędowości nocy świętojańskiej. Impreza stanowi wartościowy model uczestnictwa w kulturze i popularyzacji unikalnych, zanikających już zjawisk kultury tradycyjnej tych terenów.
Impreza składa się z kilku części. Jedną z nich są widowiska obrzędowe trzech granic, które rekonstruują dawne obrzędy nocy świętojańskiej na Polesiu. W tym roku zaprezentowane zostaną przedstawienia z Polski, Białorusi i Ukrainy, aby ukazać współistnienie i przenikanie się tradycji wielokulturowego, kresowego regionu Polesia oraz przywołać szerszy kontekst pochodzenia tego słowiańskiego obrzędu.
Kolejną odsłoną Sobótek są koncerty zespołów folkowych o wysokim poziomie artystycznym, czerpiących inspiracje z tradycyjnych form muzycznych o nowoczesnej formie przekazu i nowatorskich aranżacjach. Zagrają Zazula, Karolina Cicha & Sw@da, DJ Krzak, a wieczór zakończy potańcówka z Kapelą ZTL UMCS.
Oprócz koncertów organizatorzy przygotowali też cały zestaw wydarzeń towarzyszących: będa spotkania, panele dyskusyjne, warsztaty i pokazy przybliżające zwyczaje związane z nocą świętojańską zarówno dla dzieci, młodzieży jak i starszych pokoleń.
Sobótki Poleskie odbędą się w sobotę (24 czerwca) o godz. 17:00 nad zbiornikiem Okopiec nieopodal Włodawy. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Nowy Tydzień. (bm)