Sprawdzali procedury i sprawność działania

W czwartek w okolice Adampola (gm. Wyryki) zjechało kilkadziesiąt wozów strażackich. Świadkowie byli przekonani, że w lesie doszło do jakiegoś poważnego incydentu, ale okazało się, że to tylko zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia.

W dniach 21-22 września odbyły się międzypowiatowe ćwiczenia ratownicze „Włodawa 2022”. – Pierwszego dnia sprawdzono procedury zawarte w Zewnętrznym Planie Operacyjno – Ratowniczym dla Zakładu Dużego Ryzyka PERN Baza Paliw nr 13 w Zawadówce w powiecie chełmskim – mówi st. kpt. Wojciech Chomik z PSP we Włodawie.

– Natomiast drugiego dnia ćwiczenia prowadzone były na terenie powiatu włodawskiego, a głównymi założeniami było sprawdzenie poziomu przygotowania sił i środków kompanii gaśniczej COO „WYŻYNA”, Plutonu Ratowniczego OSP Włodawa i Grupy Ratownictwa Medycznego do działań gaśniczych na obszarach leśnych z elementami ratownictwa technicznego, wodnego oraz medycznego. Scenariusz ćwiczeń przewidywał kilka epizodów, m.in. pożar lasu, wypadek w transporcie drogowym, w którym poszkodowanych zostało 8 osób, wypadek podczas wycinki drzewa, poszukiwania osoby zaginionej w lesie, a także udzielanie pomocy kajakarzom, którzy ulegli wypadkowi na rzece.

W manewrach brali udział m.in. funkcjonariusze KP PSP we Włodawie na czele z Zastępcą Komendanta Powiatowego st. kpt. Andrzejem Łosiem, a bezpośredni nadzór podczas ćwiczeń pełnił Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie st. bryg. Tomasz Podkański.

(b, fot. PSP Włodawa)