Strażacy z całej Lubelszczyzny świętowali w Krasnymstawie [GALERIA]

W czwartek, 14 maja, na placu 3 Maja w Krasnymstawie zorganizowano Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka, połączone z jubileuszem 145-lecia ruchu strażackiego na ziemi krasnostawskiej oraz nadaniem sztandaru Komendzie Powiatowej PSP w Krasnymstawie.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej, reprezentanci służb, instytucji i organizacji współpracujących ze strażą pożarną, druhowie ochotniczych straży pożarnych, funkcjonariusze PSP, rodziny strażaków, sympatycy pożarnictwa oraz mieszkańcy powiatu krasnostawskiego i województwa lubelskiego. Nie zabrakło wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego, doradcy prezydenta RP Krzysztofa Wacławka, komendanta głównego PSP, nadbryg. Wojciecha Kruczka, starosty krasnostawskiego Janusza Szpaka czy burmistrza Krasnegostawu Daniela Miciuły.

Obchody rozpoczęła msza w intencji strażaków, odprawiona w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie pod przewodnictwem ks. bp. Adama Baba, z udziałem kapelana wojewódzkiego strażaków, ks. bryg. Mirosława Ładniaka, i ks. kan. Jarosława Wójcika. Po zakończeniu nabożeństwa pododdziały, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubartowie, przemaszerowały na plac 3 Maja, gdzie odbyła się główna część uroczystości.

Oficjalną akademię rozpoczęło złożenie meldunku komendantowi głównemu PSP Wojciechowi Kruczkowi przez dowódcę uroczystości, st. kpt. Pawła Repę. Następnie komendant dokonał przeglądu pododdziałów oraz pocztów sztandarowych. Kolejnym punktem ceremonii było uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt oraz odegranie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Po oficjalnych wystąpieniach odczytano akt ufundowania sztandaru dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie, zakończony symbolicznym wbiciem pamiątkowych gwoździ w drzewiec. Po przyjęciu sztandaru przez komendanta Berezę nastąpiła jego uroczysta prezentacja. Dokonał jej poczet sztandarowy w składzie: dowódca pocztu mł. kpt. Bartosz Skrzypek, sztandarowy mł. ogn. Damian Głowala oraz asystujący mł. kpt. Michał Krzysztoń.

Po ceremonii wręczenia sztandaru nadano odznaczenia jednostkom: Złotym Znakiem Związku OSP RP uhonorowano OSP w Olchowcu, natomiast Złotymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono KW PSP w Lublinie oraz KP PSP w Krasnymstawie. Uroczystej dekoracji dokonali prezes zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP, dh Marian Starownik, oraz komendant Kruczek.

Tegoroczne Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka w Krasnymstawie były nie tylko okazją do uhonorowania strażaków za ich codzienną służbę, lecz także ważnym momentem w historii krasnostawskiego pożarnictwa. Nadanie sztandaru Komendzie Powiatowej PSP w Krasnymstawie stanowi wyraz uznania dla wielu pokoleń strażaków, którzy od 145 lat służą mieszkańcom miasta, powiatu i regionu. Na tę okoliczność została wydana publikacja pt. „Dzieje pożarnictwa ziemi krasnostawskiej 1881–2026” autorstwa Piotra Szczurka.
(kg, fot. Przemysław Sarzyński)