Sukces ucznia „Kościuszki” w ogólnopolskim konkursie

Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki we Włodawie Piotr Przybylski został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „W służbie niepodległej. Działalność ziemian na rzecz państwa i społeczeństwa w dwudziestoleciu międzywojennym” .

Celem konkursu było poznanie i udokumentowanie historii ziemian polskich, przywrócenie pamięci o roli społecznej, politycznej i kulturalnej ziemiaństwa, jego aktywności w przestrzeni publicznej w latach 1918-1939. Opracowana przez Piotra Przybylskiego prezentacja multimedialna zajęła 1. miejsce w kategorii szkoły ponadpodstawowe.

Konkurs miał charakter dwuetapowy – wojewódzki i ogólnopolski. Najpierw praca licealisty została pozytywnie oceniona przez komisję wojewódzką konkursu powołaną przez Oddziałowe BEN IPN w Lublinie i zakwalifikowana do udziału w etapie ogólnopolskim. Podczas finału, który miał formę online na platformie internetowej Zoom, Piotr ustnie zaprezentował swoją pracę i odpowiedział na pytania pracowników naukowych IPN Oddział w Krakowie.

– Było to bardzo trudne zadanie, wymagające wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i materiałów związanych z tym tematem. Aby praca miała twórczy i naukowy charakter, musiałem dotrzeć do różnych źródeł historycznych, m.in. wspomnień, pamiętników, listów, dokumentów, fotografii, prasy, wywiadów, nagrań i filmów. Cieszę się, że moja praca została przez jury konkursu doceniona – mówi laureat.

Opiekunem ucznia była nauczycielka jęz. polskiego i bibliotekarka szkolna Renata Sidoruk.

Organizatorzy konkursu: Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział w Krakowie, Fundacja im. Zofii i Jana Włodków w Krakowie oraz Biblioteka Raczyńskich. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here