Światełko nadziei dla priorytetowej inwestycji

Jest postęp w mediacjach między miastem a firmą Budimex, która wygrała przetarg na przebudowę drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych Chełma. Ponoć nie ma już kwestii spornych.

Przebudowa krajowej „Dwunastki” w granicach administracyjnych Chełma miała ruszyć najpóźniej w listopadzie 2018 r., ale prace przygotowawcze przeciągały się, uzgodnienia z ministerstwem infrastruktury co do odstępstw od projektu trwały i trwały, a wojewoda lubelski dopiero z końcem lutego br. wydał zgodę na prowadzenie prac.

Wszystko wskazywało na to, że z początkiem kwietnia wykonawca inwestycji, firma „Budimex”, w końcu wejdzie na plac budowy i prace ruszą z kopyta. Niestety, w ostatnich dniach marca br. „Budimex” wystąpił do miasta z dodatkowymi roszczeniami. Zażądał zwiększenia wynagrodzenia o łącznie 28 mln zł, a rozpoczęcie robót uwarunkował od natychmiastowej wpłaty części tej kwoty. Miasto nie wyraziło na to zgody i rozpoczęły się kolejne negocjacje. W końcu strony wspólnie zwróciły się o przeprowadzenie mediacji przed Prokuratorią Generalną Rzeczpospolitej Polskiej, by definitywnie rozwiązać kwestie sporne.

Jak powiedział nam w piątek, 6 września, prezydent Jakub Banaszek, mediacje nie zostały jeszcze zakończone, a strony pracują wyłącznie pod kątem prawnym. – Jest zobowiązanie obu stron, że chcemy zrealizować inwestycję – mówi prezydent. – Chodzi natomiast jeszcze o kwestie prawne, zapewniające bezpieczeństwo urzędu miasta i moje, jako kierownika urzędu, przy podpisaniu porozumienia.

Tam, gdzie mówimy o ewentualnych dopłatach lub zmianach, nie możemy, ot tak, przekazać pieniędzy. W takim przypadku musi być pełne zabezpieczenie prawne i gdy zostanie ono wypracowane, podpiszemy porozumienie. Jedno jest pewne, nikt z niczego się nie wycofuje. Budimex chce realizować inwestycję, my również dążymy do tego, by to zadanie zostało wykonane. Jeśli wszystkie kwestie uda się uzgodnić we wrześniu, to Budimex w październiku a najpóźniej w listopadzie wejdzie na budowę. Ale chciałbym, abyśmy nie sugerowali się tym terminem, dopóki nie będzie podpisane porozumienie – dodaje prezydent.

Więcej o rozpoczęciu prac Jakub Banaszek ma powiedzieć pod koniec bieżącego miesiąca, gdy już dobiegną końca działania prawne. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here