Świętowały 20 lat na scenie

W Orchówku świętowano wyjątkowy jubileusz. W sobotę (9 maja) zespół śpiewaczy „Orchowianki” obchodził 20-lecie swojej działalności artystycznej i kulturalnej. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, po której uczestnicy spotkali się w świetlicy w Orchówku, gdzie odbyła się dalsza część jubileuszu.

W wydarzeniu udział wzięli liczni goście samorządowi i przedstawiciele lokalnych środowisk. Wśród nich obecni byli m.in. Anna Dąbrowska-Banaszek, wójt gminy Włodawa Dariusz Semeniuk wraz z przewodniczącym rady gminy Dariuszem Makarewiczecz, wicestarosta włodawski Piotr Gorgol oraz burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. Nie zabrakło również zaprzyjaźnionych zespołów ludowych z Dubeczna, Hańska i Włodawy, które wspólnie z jubilatkami stworzyły wyjątkową, pełną folkloru atmosferę. Całość wydarzenia poprowadziła Anna Czajka, wicewójt gminy Włodawa, podkreślając w swoim wystąpieniu ogromny wkład „Orchowianek” w pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego. O poczęstunek dla gości zadbało Koło Gospodyń Wiejskich w Orchówku.

Historia zespołu sięga 2006 roku, kiedy z inicjatywy Walentyny Kunz powstała grupa mająca uświetnić obchody 500-lecia Orchówka. „Orchowianki” po raz pierwszy zaprezentowały się wtedy podczas jubileuszowej inscenizacji wyreżyserowanej przez Różę Szaranik i Bogusława Smolika. Sukces występu sprawił, że zespół kontynuował działalność, stając się z czasem jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów ludowych regionu. Przez dwie dekady „Orchowianki” pielęgnowały tradycyjne pieśni i przyśpiewki pogranicza polsko-ukraińskiego. Funkcję kierownika na poczatku pełniła Krystyna Kisiel, a obecnie jest nią Halina Budner. Oprawę muzyczną i akompaniament zapewnia Zenon Puła. Dzięki ich zaangażowaniu grupa wypracowała własny styl i zdobyła liczne nagrody oraz wyróżnienia podczas festiwali i przeglądów folklorystycznych w całym województwie lubelskim. Zespół regularnie reprezentował gminę Włodawa podczas dożynek, festynów i wydarzeń kulturalnych, a także występował poza granicami kraju, m.in. podczas Jarmarku Folkloru Nadbużańskiego w Szacku na Ukrainie. Członkinie „Orchowianek” angażują się również w promocję regionalnej kuchni, dawnych obrzędów oraz edukację najmłodszych w zakresie lokalnych tradycji. Ważnym momentem w historii grupy było również nagranie płyty „Polesia Czar”, podsumowującej pierwsze dziesięć lat działalności zespołu. Jubileusz 20-lecia był nie tylko okazją do wspomnień i podziękowań, ale także dowodem na to, że nadbużańskie tradycje wciąż żyją i są przekazywane kolejnym pokoleniom dzięki pasji i zaangażowaniu takich zespołów jak „Orchowianki”. (bm)