Szkoła pełna talentów

Jubileuszowa gala była oczywiście okazją do wyróżnienia zasłużonych dla szkoły nauczycieli i najlepszych uczniów

V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ulicy Lipowej świętowało w środę, 7 listopada 70-lecie powstania. Uroczystości, które odbyły się w Centrum Spotkania Kultur, zgromadziły uczniów, absolwentów szkoły i licznych gości.


„Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę” – takie motto (jedna z wypowiedzi patronki V LO, Marii Skłodowskiej-Curie) towarzyszy od lat uczniom tej szkoły. To placówka, w której nie brakuje utalentowanych i aktywnych młodych ludzi. W V LO od lat z powodzeniem funkcjonuje szkolna gazetka „Lipa”, a uczniowie zdobywają laury w konkursach poetyckich i prozatorskich. Mocną stroną uczniów V LO jest również sport – odnoszą sukcesy zarówno w piłce nożnej, jak i piłce ręcznej, siatkowej czy koszykówce.

„Piątka” istnieje od 1948 roku. Dużą popularność wśród uczniów zyskała na przełomie lat 80-tych. Powstała z inicjatywy Lubelskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Jej organizatorem i pierwszym dyrektorem był Stanisław Zgrzywa. Pierwszą siedzibą szkoły był hotel „Lublinianka” przy ul. Krakowskie Przedmieście 56, skąd w styczniu 1949 roku przeniesiono ją do obecnego, okazałego gmachu przy Lipowej. Szkoła przechodziła różne koleje losu – początkowo była koedukacyjną podstawówką i liceum ze wspólną dyrekcją. W latach 50-tych XX wieku stała się szkołą żeńską. W 1964 nosząca imię TPD placówka zyskała imię wybitnej noblistki: Marii Skłodowskiej-Curie. Obecnie ponownie jest placówką koedukacyjną.

W cieniu stulecia

Jubileusz szkoły odbył się w przededniu uroczystości stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz miasta i województwa. Gali w CSK towarzyszył koncert Zespołu Kameralnego Uczniów i Absolwentów V LO pod dyrekcją Przemysława Packa.

– Ta szkoła przez 70 lat kształtowała kapitał ludzki Lublina i regionu – podkreślał prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Najważniejsi jesteście dla nas wy, uczniowie i absolwenci. Mamy nadzieję, że sprostamy waszym oczekiwaniom i utrzymamy was tutaj, w naszym mieście, stwarzając wam atrakcyjne warunki do pracy i do tego, byście chcieli wrócić, nawet jeśli wyjedziecie. Siedemdziesiąt lat V LO to niezwykli wychowawcy i atmosfera, z której szkoła jest znana.

To również powiązanie z uniwersytetami, jedność w wymiarze kulturalnym, społecznym i sportowym – za co dziękuję, bo jest to jedna z tych szkół, która wręcz wzorowo realizuje projekty które uruchomiliśmy w ramach AZS– u – podkreślał prezydent Lublina. Szkołę uhonorował również wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który przekazał jej dyplom uznania wraz z medalem. Dyplomem uznania szkołę uhonorowało także Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Na przestrzeni tych 70 lat przez swoją pracę stworzyli państwo imponującą przeszłość tej szkoły, bardzo imponującą teraźniejszość i wierzymy głęboko, że przed państwem również i taka sama przyszłość – podkreślała Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty.

V LO z okazji jubileuszu otrzymało także wyróżnienia od marszałka województwa. Z kolei dyrekcja V LO swoim gościom przekazała biało-czerwone kokardy narodowe i książki. – Pamiątką dzisiejszego spotkania będą dla państwa tomiki poezji i literatury naszych uczniów, pisane przez ostatnich pięć lat w naszej szkolnej gazetce. Jesteśmy dumni z naszej szkoły, możemy pochwalić się wspaniałymi uczniami i doskonałym zespołem nauczycieli – podkreślał Zbigniew Jakuszko, dyrektor placówki. W V LO im Marii Skłodowskiej-Curie uczy się obecnie 816 uczniów w 25 klasach.

Emilia Kalwińska

Prezydent Krzysztof Żuk uhonorował szkołę i jej dyrektora Zbigniewa Jakuszkę medalem 700-lecia. Wyróżnienia i medale prezydenta miasta Lublin otrzymali także nauczyciele V LO: Eliza Dziuba, Joanna Mazur, Marzena Drozd, Agata Kępka, Jadwiga Lasocka, Edyta Sadowska, Sylwia Sałęgowska-Poniewozik, Renata Sugier, Dariusz Augustyniak, Andrzej Dubielis, Ryszard Kotowski, Adrian Szczotka.
Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski uhonorował Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego nauczycieli V LO: Jarosława Boneckiego, Pawła Goca, Marię Giermakowską-Skublewską i Kingę Samólnik.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here