Szlachetna Paczka w powiecie włodawskim

(11-12 grudnia) To był Weekend Cudów Szlachetnej Paczki rejonu powiat włodawski – finał ogólnopolskiego programu pomocowego SZLACHETNA PACZKA organizowanego przez Stowarzyszenie WIOSNA z Krakowa.

Podobnie jak w poprzednich latach starosta włodawski Andrzej Romańczuk objął patronatem honorowym akcję na naszym terenie, a burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński udostępnił na magazyn Szlachetnej Paczki salę konferencyjną ratusza. Kolejny rok Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu we Włodawie zapewniło zaplecze administracyjne do realizacji programu. Po raz szósty z rzędu funkcję lidera rejonu pełniła Elżbieta Bartosiak.

– To był wyjątkowo trudny rok ze względu na panującą w naszym kraju pandemię koronawirusa – mówi E. Bartosiak. – W związku z tym nie wiadomo było do końca czy program ma szansę realizacji w tak trudnych okolicznościach. Od samego początku trudno było o zgłoszenia wolontariuszy, ale 15 osób postanowiło nie poddawać się i pomagać innym na miarę swoich możliwości. Spotkania organizacyjne zespołu wolontariuszy odbywały się tylko online.

Od października wolontariusze odwiedzali w reżimie epidemiologicznym potrzebujące osoby/rodziny z powiatu. W tym roku do pomocy w ramach programu wolontariusze zakwalifikowali 10 rodzin (w tym osoby samotne), na około 40 zgłoszeń. Aby odwiedzić rodzinę wolontariusze musieli najpierw musieli przeprowadzić telefoniczne wywiad zdrowotny z rodziną, być zdrowi i przestrzegać ścisłych procedur sanitarnych. Podobnie podczas Weekendu Cudów na magazynie Szlachetnej Paczki obowiązywały ścisłe procedury epidemiologiczne.

Mimo wielu obaw związanych z pandemią okazało się, że chęć pomagania jest większa niż lęk przed koronawirusem. Pomimo tego, iż w szkołach nie było uczniów z powodu edukacji zdalnej, jak co roku społeczności włodawskich szkół: I LO, ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie, SP nr 3 we Włodawie zorganizowały Szlachetne Paczki. Tradycyjnie w pomoc włączyły się także włodawskie przedszkola nr 1, 2 oraz Maluszkowo.

Wsparcia nie odmówili również urzędnicy z większości włodawskich urzędów oraz funkcjonariusze i pracownicy PSG we Włodawie w PSG w Dołhobrodach oraz z PSG w Sławatyczach, a także załoga z ZK we Włodawie. Średnia wartość Szlachetnej Paczki dla rodziny w tym roku w naszym rejonie wyniosła ok. 4000 zł, a tworzyło ją statystycznie aż 150 osób. Transport paczek był w tym roku możliwy dzięki umożliwieniu przez gminę Włodawa udziału w Szlachetnej Paczce zespołów OSP z Różanki oraz OSP z Orchówka.

– Słowa uznania należą się szczególnie drużynie strażaków z Orchówka – mówi E. Bartosiak – którzy pomimo trudnych zimowych warunków atmosferycznych dzielnie przenosili nie jednokrotnie bardzo ciężkie paczki, sprzęty AGD czy meble. Wolontariusze Szlachetnej Paczki dziękują również włodawskim firmom budowlanym za użyczenie transportu paczek oraz właścicielowi szkoły nauki jazdy za przewóz busem wolontariuszy.

Na zakończenie dwóch dni ciężkiej pracy wolontariusze otrzymali podziękowania za swoją społeczną działalność. Tradycyjnie w nagrodę pojawił się pyszny tort z napisem SZLACHETNA PACZKA 2020 z lokalnej cukierni, by wszyscy uczestnicy słodko zapamiętali ten trudny ze względu na pandemię Weekend Cudów i za rok znowu zdecydowali się pomagać innym.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki rejonu włodawskiego dziękują, każdemu kto dał z siebie kawałek serca, dołożył swoją cegiełkę do szlachetnych paczek dla osób potrzebujących.