Szmuglowali papierosy, handlowali narkotykami

Dziewiętnastu członków przemytniczych gangów stanie wkrótce przed sądem. Szmuglerzy przerzucali wielkie ilości papierosów przez graniczny Bug głównie na terenie powiatu włodawskiego i w okolicach Hrubieszowa. Byli doskonale zorganizowani i wyposażeni. Uszczuplili Skarb Państwa na niemal 18 mln zł!

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 19 osobom w śledztwie dotyczącym dwóch grup przestępczych zajmujących się przemytem i paserstwem papierosów z Ukrainy do Polski. Przemytnicy działali przede wszystkim na terenie powiatu włodawskiego i hrubieszowskiego. Śledczy z Prokuratury Krajowej przy rozpracowaniu grup działali wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

– W toku postępowania prokurator ustalił, że pierwsza grupa działająca pod kierownictwem mieszkańca Lublina Seweryna N. przemytów dokonywała w rejonie Hrubieszowa, a w późniejszym okresie również w rejonie Woli Uhruskiej, Kryłowa, Horodła i Zbereża. Grupa ta działała od marca 2019 roku do 16 kwietnia 2020 roku – czytamy w komunikacie wydanym przez Prokuraturę Krajową.

– Druga działająca pod kierownictwem mieszkańca powiatu chełmskiego, Sławomira Z. przemytów dokonywała w rejonie Zbereża i Woli Uhruskiej. Przemytnicy działali w okresie co najmniej od 1 marca 2019 roku do 25 stycznia 2020 roku. Początkowo grupy te ze sobą rywalizowały. Od października 2019 roku zaczęły ze sobą współdziałać, dokonując w okresie do 25 stycznia 2020 roku 7 skutecznych przemytów (w tym 5 na tzw. „noszenie”).

W skład rozbitej grupy przestępczej wchodzili obywatele Polski – mieszkańcy Lublina i powiatu chełmskiego. Przez graniczny Bug papierosy przemycano na łodziach pontonowych, a ich załadunek odbywał się na ukraińskim brzegu rzeki. Po polskiej stronie papierosy były rozładowywane, a następnie odbierane przez poszczególnych członków grupy, którzy wywozili je specjalnie przystosowanymi do tego celu pojazdami terenowymi w głąb kraju.

W trakcie przemytów wykorzystywano samochody terenowe z napędem na cztery koła o dużej mocy i pojemności, specjalnie przystosowane, wyposażone w noktowizory, z podniesionym zawieszeniem. Skarb Państwa stracił na działalności obu grup blisko 18 milionów złotych. W trakcie śledztwa prokurator ustalił, że podczas 38 przemytów przemycono 762 830 paczek papierosów różnych marek.

Dwóch z oskarżonych zajmowało się również obrotem substancjami psychotropowymi w postaci amfetaminy w łącznej ilości 2 kg o łącznej wartości nie mniejszej niż 12500 zł oraz mefendronu w ilości 0,5 kg i wartości 8500 zł. U dwóch członków grupy znaleziono też broń i amunicję do broni palnej. Prokurator dokonał zabezpieczenia mienia podejrzanych w postaci pieniędzy, samochodów, środków zgromadzonych na rachunkach bankowych o łącznej wartości ponad 300 000 złotych. Oskarżonym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here