Szpital pominięty

Burmistrz Włodawy rozdzielił milion złotych, który był nagrodą w konkursie na gminę z najwyższym wskaźnikiem zaszczepienia się przeciwko Covid-19. Oczekiwano, że część tej kwoty zostanie przeznaczona na szpital, ale jedyną placówką o charakterze medycznym, która otrzyma pieniądze będzie hospicjum.


Wielu mieszkańców Włodawy jest zdziwiona, że z miliona złotych nagrody z konkursu szczepionkowego nawet złotówka nie trafi do szpitala, w którym zaszczepiło się najwięcej osób, dzięki czemu milion mógł trafić do miasta. Ratusz ogłosił, że za otrzymane pieniądze wybudowana zostanie tężnia solankowa wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną za 400 tys. zł. Obiekt powstanie w parku przy cerkwi.

200 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych na budowę bardzo potrzebnej toalety modułowej w centrum miasta, a 130 tysięcy złotych pójdzie na zakup specjalistycznego samochodu wraz ze sprzętem do wykonania badań zanieczyszczeń powietrza, za 110 tysięcy miasto zainstaluje książkomat, a 75 tysięcy przeznaczy na doposażenie OSP we Włodawie. Za 50 tysięcy kupione zostanie wyposażenie włodawskiego hospicjum, a za pozostałe 35 tysięcy miasto kupi cztery defibrylatory.

Mówi się, że akurat taki rozdział środków był prztyczkiem burmistrza skierowanym w stronę starosty. – Szpital ma swój organ prowadzący i to on powinien zapewnić mu ciągłość działania – wyjaśnia Wiesław Muszyński. – My mamy własne jednostki podległe, o które też musimy dbać, a hospicjum nie ma żadnej instytucji nadrzędnej, która mogłaby je wesprzeć finansowo czy merytorycznie, dlatego zdecydowaliśmy, że jednostką o charakterze medycznym, której pomożemy będzie właśnie stowarzyszenie, które buduje hospicjum – dodaje burmistrz. (pb)