Ponad dwa lata w Siennicy Różanej działa, i to z powodzeniem, pierwsza i jedyna w Polsce galeria sztuki nowoczesnej na wsi. Jej otwarcie ściśle wiąże się z otwarciem w Siennicy Różanej „Dworu Sztuki”, nowej placówki kulturalnej.
13 stycznia 2023 roku w Siennicy Różanej otwarto uroczyście „Dwór Sztuki” nową placówkę kultury. Mieści się ona w nowo wyremontowanym zabytkowym dworze Jana hr. Poletyło. Stąd nazwa „Dwór Sztuki”. Jego otwarcie zbiegło się z powstaniem pierwszej w Polsce i dotychczas jedynej galerii sztuki nowoczesnej na terenie wiejskim. Podczas uroczystości otwarcia, która zbiegła się z wernisażem wystawy prof. Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego, profesor przekazał wójtowi gminy, Leszkowi Proskurze akt darowizny swoich dzieł. Stanowią one obecnie ekspozycję stałą. Jest to 200 prac – malarstwo, medalierstwo, plakat, rzeźba.
Siennickie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego częścią jest galeria, działa pod patronatem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej. To Kamila Tuczyńska prezeska stowarzyszenia wpadła na pomysł, żeby muzeum sztuki urządzić tak jak Muzeum Janusza Trzebiatowskiego w jego rodzinnych Chojnicach.
Janusz Jutrzenka Trzebiatowski po raz pierwszy trafił do Siennicy Różanej w 1982 roku. Przyjechał wtedy do Chełma na zaproszenie Teresy Chomik, chełmskiej artystki-malarki, animatorki sztuki. Był komisarzem odbywającego się w okolicy pleneru artystycznego. W 2008 roku prof. Janusz Trzebiatowski otrzymał statuetkę „Zasłużony dla gminy Siennica Różana” i tytuł Honorowego Obywatela Siennicy Różanej. Jak widać zawarte w przeszłości znajomości i przyjaźnie przetrwały do dzisiaj. Zaowocowały kolekcją podarowaną powstałemu właśnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Siennicy Różanej.
– Dwór Sztuki ma być, jak gdyby, takim magnesem przyciągającym artystów na wysokim poziomie – powiedział na uroczystości otwarcia wójt gminy Leszek Proskura. Będziemy gościć najlepszych rzeźbiarzy, malarzy i innych artystów. Ta wójtowa zapowiedź sprawdza się. Oprócz stałej ekspozycji prezentowane są wystawy zmienne którym patronuje Janusz Trzebiatowski. Jako pierwszy wystawiał Wincenty Kućma, polski rzeźbiarz, medalier, rysownik, projektant wnętrz.
Profesor nadzwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Drugim artystą wystawiającym w dworze Sztuki był Paweł Warchoł. Jego dorobek artystyczny prezentowany był dotychczas na ponad 200 wystawach zbiorowych w całej Europie. Paweł Warchoł zajmuje się malarstwem grafiką, plakatem i fotografią. Następnym artystą wystawiającym swoje prace w Dworze Sztuki był Krzysztof Giszczyński od lat związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Był współzałożycielem gdańskiej Galerii „Koło”. Malarz, rysownik, pedagog, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prowadzi tam Pracownię Malarstwa. Był pomysłodawcą nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznawanej przez Związek Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku.
Do 31 marca można jeszcze obejrzeć wystawę „Miękkie Medium. Podróż w czasie i wyobraźni” Ewy Marii Paradowskiej-Werszler. Jest to pierwsza w historii dworu wystawa tkaniny artystycznej w dziale wystaw zmiennych. Wystawa Miękkie Medium przygotowana została z okazji 55-lecia pracy twórczej autorki. Prezentowana była po raz pierwszy 15 czerwca 2023 roku w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Wystawa nie ma charakteru retrospektywnego. Przeważają prace z ostatnich 10 lat oraz te, które są dla artystki szczególnie ważne.
Ewa Maria Paradowska-Werszler urodzona w 1942 w Warszawie – artysta plastyk nauczycielka akademicka. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz u profesora Władysława Winczego. Dyplom Magistra Sztuki otrzymała w 1967 roku. Od 1999 docent ASP we Wrocławiu. Należy do Europen Textile Network, Stowarzyszenia Twórczego POLART w Krakowie, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Jest też honorowym członkiem Towarzystwa Wspierania Sztuk Pięknych w Krośnie. W latach 2002 – 2017 była pracownikiem naukowo dydaktycznym na Wydziale Pedagogiczno Artystycznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych na całym świecie, między innymi w Muzeum Watykańskim, Reiffeneisenhaf Bildngszentrum w Grazu, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i wielu innych.
Do „Dworu Sztuki” warto zajrzeć nie tylko z powodu galerii. Za sprawą Agnieszki Poźniak, dyrektor Centrum Kultury w Siennicy Różanej, którego Dwór jest częścią, regularnie odbywają się tu artystyczno-kulturalne wydarzenia, których pozazdrościć mogą i w Krasnymstawie, i w Chełmie. Ich zapowiedzi na bieżąco można śledzić na https://kulturasiennica.pl. Juliusz Stachira