Szwejk na teatralnych deskach

Amatorski Teatr Towarzyski z Węglina przygotował nowy spektakl-komedię w trzech aktach z epilogiem pt. „Kariera Józefa Szwejka”. Przedstawienie na podstawie powieści Jaroslava Haška będzie miało swoją premierę w czwartek, 7 lutego 2019 r. o godz. 18 w sali widowiskowej Domu Kultury LSM.


– Przygotowania do spektaklu trwały rok. Zdecydowaliśmy się na własną adaptację przygód Szwejka, którą na podstawie książki Jaroslava Haška sporządziła pani Beata Kamińska – mówi Dariusz Boruch, przewodniczący zarządu dzielnicy Węglin Północny, reżyser spektaklu. W sztuce gra 22 aktorów, mieszkańców Węglina i okolicznych dzielnic.

– Wybraliśmy Szwejka, bo jest bohaterem jednej z ulic w naszej dzielnicy, na której znajduje się też jego pomnik. Chcielibyśmy, w miarę naszych możliwości artystycznych, promować sztuki, w których występują także i inni bohaterowie ulic naszej dzielnicy – podkreśla Dariusz Boruch. Na Węglinie Północnym są ulice m.in. Wertera, Parysa, Judyma czy Tristana.

Dobry wojak Szwejk to postać znana na całym świecie, bo powieść Jaroslava Haška przetłumaczono na 57 języków. Jest to historia wojennych przygód żołnierza armii austro-węgierskiej oparta na doświadczeniach samego autora, którą dopełniają rysunki Josefa Lady. W 1921 Hašek opublikował w Czechosłowacji pierwszy tom powieści „Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej”. Pomimo popularności wśród czytelników czescy krytycy chłodno przyjęli książkę, która doceniona została dopiero w Niemczech. Autor nie ukończył książki – pisanie czwartego tomu przerwała jego śmierć w 1923 r.

Sztuka „Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej” to kolejna już premiera Amatorskiego Teatru Towarzyskiego. Powstał w 2006 roku przy Stowarzyszeniu Kulturalno – Oświatowym „Węglin Północny”. Na stałe współpracuje z nim 37 osób. Nie ma stałego terminarza występów – zespół występuje tam, gdzie zostanie zaproszony i gdzie zbierze się nawet najmniejsza grupka widzów. W swoim repertuarze ma 168 przedstawień i 27 premier. Sztuka o Szwejku jest biletowana ( 15 złotych). Bilety do nabycia w DK LSM i bezpośrednio przed spektaklem.

Emilia Kalwińska

Amatorski Teatr Towarzyski szuka aktorów

– Potrzebujemy aktorów, ale również osób umiejących szyć kostiumy lub tworzyć dekoracje. Może ktoś ma ciekawy pomysł na przedstawienie, a może sam coś napisał? Próby i premiery odbywają się w DDK „Węglin” przy ul. Judyma 2 a – mówi Dariusz Boruch. Kontakt: 603 172 564 lub daboruch@poczta.onet.pl.