Tak ma wyglądać nowy dworzec

Dobiegają końca prace projektowe dotyczące przebudowy dworca PKP w Chełmie. Na przełomie 2020 i 2021 roku mają się rozpocząć prace budowlane. Gdy zobaczymy początek prac, to uwierzymy.

Po przebudowie dworzec główny w Chełmie będzie trzykondygnacyjny. Na parterze zaprojektowano m.in. hol, poczekalnie, kasy biletowe, ogólnodostępne toalety, powierzchnie komercyjne. Na jednej ze ścian holu ma być umieszczony plan miasta w formie orła.

Na pierwszym piętrze będą mieściły się przestrzenie biurowe, a w podziemiu zaplecze techniczne budynku. Elewacja ma być wykonana z kredowej, jasnej cegły. Zadaszona ma być też część placu dworcowego, przewidziana dla ogródków kawiarni i restauracji dworcowych. Dworzec po przebudowie ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zaplanowano m.in. tablice z mapą dotykową obiektu oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a, które ułatwić mają orientację oraz poruszanie się osobom niewidzącym i niedowidzącym. Na dworcu zamontowane będą elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Dla poprawy bezpieczeństwa podróżnych przewidziano montaż systemów monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także sygnalizacji pożaru. W budynku przewidziano też systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Przebudowa dworca w Chełmie jest jednym z projektów realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A., informuje, że w ramach tego programu w całej Polsce wybudowanych i zmodernizowanych zostanie prawie dwieście dworców kolejowych. Jedenaście z nich, w tym dworzec w Chełmie, zlokalizowanych jest w województwie lubelskim.

Głównym celem inwestycji jest poprawa komfortu podróżnych, a także estetyki, funkcjonalności i dostępności dworców dla wszystkich grup podróżnych. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. (t)