Tańsze tankowanie coraz bliżej

W poniedziałek prezes MPGK Jakub Oleszczuk podpisał pierwsze umowy w sprawie realizacji stacji paliw, w której zatankujemy tańszą benzynę i olej napędowy. – Wybraliśmy dostawcę technologii a po nowym roku ogłosimy przetarg na prace budowlane – zapowiada prezes. Ale to nie jedyna stacja, którą wybuduje miejska spółka.

Pomysł budowy stacji paliw na potrzeby Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej pojawił się już w 2020 roku, gdy prezesem spółki był Marcin Czarnecki. Mówiło się wtedy o zlokalizowaniu stacji jak najbliżej Zakładu Oczyszczania Miasta przy ul. Bieławin, aby można było tankować auta należące do spółki w pobliżu zakładu. Wkrótce koncepcja uległa modyfikacji, bo uznano, że stacja może być ogólnodostępna oferując kierowcom tańsze paliwo. Podobne, prowadzone przez samorządy stacje, powstały np. w Płocku, Rzeszowie czy Stalowej Woli.

A w czasie, kiedy wszyscy liczą dokładnie każdą wydawaną złotówkę cieszą się sporym zainteresowaniem kierowców. M.in. w tym celu pod koniec 2020 roku MPGK kupiło od chełmskiego PKS teren dworca autobusowego i sąsiadującą z nim działkę ze stacją paliw przy ul. Armii Krajowej. Stacja miała ruszyć niedługo po zakupie nieruchomości, ale wdrożenie pomysłu nie było takie proste. Prace dopiero niedawno nabrały tempa. MPGK ogłosiło przetarg na wyłonienie firmy, która wdroży technologię obsługi na stacji. A w poniedziałek, 19 grudnia, prezes MPGK podpisał umowę z wyłonionym wykonawcą. – To firma, która zajmie się wdrożeniem całego systemem tankowania pojazdów od dystrybutorów po systemem płatności bezgotówkowej – mówi Jakub Oleszczuk, prezes MPGK.

Ten etap inwestycji pochłonie niecałe 1,3 mln zł. Na początku 2023 roku prezes planuje ogłoszenie postępowań na prace budowlane przy stacji (otoczenie oraz budynek). A jej uruchomienie wstępnie zaplanowano na lipiec 2023 roku. Stacja paliw będzie samoobsługowa, co znacząco obniży koszty jej funkcjonowania i pozwoli na obniżenie ceny paliwa.

Obiekt będzie się wkomponowywał w architekturę nowoczesnego biurowca, którego budowę po sąsiedzku planuje wspólnie z miastem Agencja Rozwoju Przemysłu. Obok pokazujemy najnowszą i prawdopodobnie ostateczną wizualizację stacji.

Inwestycja MPGK przy Armii Krajowej to nie jedyna stacja paliw jaką wybuduje miejska spółka. Przy Bieławienie powstanie stacja CNG, na potrzeby śmieciarek należących do spółki. Budowę stacji wymuszają unijne przepisy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. MPGK podejmie się tego zadania we własnym zakresie, bo dwa przetargi na wyłonienie wykonawcy nie powiodły się. Dzięki temu spółka może zaoszczędzić na inwestycji nawet 700 tys. zł. (bf)