Mieszkańcy bloku w Urszulinie w zaledwie cztery miesiące obniżyli koszty ogrzewania niemal o 70 procent. Jak to możliwe? Otóż zamiast korzystać z kotłowni węglowej i lokalnej sieci ciepłowniczej postawili na instalację pompy ciepła, co okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.
Dotychczas mieszkańcy budynku w Urszulinie ogrzewanie i ciepłą wodę otrzymywali z własnej kotłowni węglowej i lokalnej sieci ciepłowniczej. Od bieżącego sezonu grzewczego 32 lokale bloku korzystają ze zmodernizowanego systemu ogrzewania, który dostarcza ciepło oraz ciepłą wodę użytkową do budynku o powierzchni użytkowej 1600 m2. Wcześniej roczne koszty dostawy ogrzewania i ciepłej wody wynosiły ponad 224 tys. złotych. Po zmianie będzie to ok. 72 tys.
Zł, czyli o ok. 68 procent taniej. Takie inwestycje są objęte dofinansowaniem z programu Grant OZE na poziomie 50 proc. kosztów. W Urszulinie zwrot z inwestycji nastąpi w niespełna 1,5 roku. Pierwszym krokiem do modernizacji była analiza potrzeb cieplnych i dobór rozwiązania, które pozwoliłoby je spełnić a jednocześnie przyniosło wymierne oszczędności. Zdecydowano się na kaskadę sześciu pomp ciepła marki Stiebel Eltron. W efekcie, od czerwca 2024 roku mieszkańcy korzystają z wydajnego i bezobsługowego systemu grzewczego, a wybrane do instalacji pompy ciepła, dzięki wysokim temperaturom zasilania pracują z dotychczasowymi grzejnikami.
– Sprawny montaż i wysoka efektywność systemu w Urszulinie to efekt doświadczenia projektantów i instalatorów. Ten przykład klarownie pokazuje, jak ważnym aspektem jest, by od początku inwestycji korzystać ze wsparcia fachowców, zarówno w zakresie projektu, doboru urządzeń, montażu, jak i serwisu. Odpowiedzialny instalator będzie kierował się przede wszystkim satysfakcją klienta, wiedząc że sprawne i bezawaryjne działanie systemu oznacza dla niego spokój, bezpieczeństwo i zadowolenie, którego efektem będą rekomendacje jego usług kolejnym chętnym – zwraca uwagę Rafał Krasowski, dyrektor sprzedaży dystrybucyjnej Stiebel Eltron.
– Wszędzie tam, gdzie funkcjonują lokalne ciepłownie starego typu, np. opalane węglem, można myśleć o tworzeniu rozwiązań podobnych do tego w Urszulinie. Ani wymogi techniczne, ani wielkość nakładów nie powinna stanowić bariery do realizacji inwestycji. Większość budynków posiada kawałek gruntu lub dach czy piwnicę, gdzie można zamontować niezbędne urządzenia.
Wspólnoty mają też możliwość uzyskania dofinansowania z programu Grant OZE, a obniżenie w krótkim czasie kosztów ogrzewania i przygotowania c.w.u., rzędu kilkudziesięciu procent pozwala myśleć nawet o tym by sfinansować projekt w oparciu o kredyt. Urszulin to świetny przykład, że technologia pomp ciepła doskonale sprawdzi się w obiektach wielorodzinnych, także tych modernizowanych – podsumowuje Krasowski. (bm)