Trendy w randkowaniu w 2022 — czego mogą się spodziewać użytkownicy aplikacji randkowych

Na pewno nie trzeba wspominać, że kontakty towarzyskie w ciągu ostatnich dwóch lat bardzo się zmieniły? Na pewno wiesz to z własnego doświadczenia. Nie można już łatwo i naturalnie nawiązać rozmowy z nieznajomym na ulicy lub zamienić kilka słów z osobą stojącą przed Tobą w kolejce po kawę. Ludzie boją się o swoje zdrowie, starają się minimalizować komunikację z nieznajomymi i bardzo niechętnie nawiązują kontakt.

W dobie pandemii i kwarantanny w wielu krajach świata liczba zawieranych małżeństw zmniejszyła się o połowę, natomiast liczba rozwodów wzrosła. W niedalekiej przyszłości może to doprowadzić do poważnego kryzysu demograficznego.

Co mówią psychologowie

W 2020 roku Instytut Psychologii Rosyjskiej Akademii Nauk zorganizował duże sympozjum internetowe na temat „Osobowość i społeczeństwo w warunkach pandemii: mechanizmy i konsekwencje psychologiczne”.

Raport doktora psychologii Timofeya Nestika nie jest zbyt optymistyczny, jeśli chodzi o socjo psychologiczną analizę wpływu pandemii Covid-19 na społeczeństwo. Poniżej wymienimy niektóre z nich.

  1. Każdej pandemii w historii ludzkości towarzyszyły wybuchy ksenofobii, napięcia międzygrupowe i wrogie nastroje. Epidemie SARS, MERS i Ebola pokazują to samo — napięcia społeczne, nieufność, a nawet nienawiść. Czy pamiętasz, jak na początku epidemii COVID-19 wszyscy obawiali się obywateli Chin? Czasami dochodziło przy tym do absurdu. Ludzie zaczęli nawet rezygnować z odwiedzania lekarzy pracujących z pacjentami zakażonymi koronawirusem. A później też — unikać kontaktów międzyludzkich. Rośnie napięcie społeczne, wzrasta nieufność wobec autorytetów, ludzie stają się bardziej źli na innych.
  2. Obecna sytuacja ze szczepieniami, kodami QR i ograniczeniami dla nieszczepionych użytkowników zwiększa nierówności społeczne i wrogość wobec przeciwnej grupy społecznej. W zasadzie świat podzielony jest obecnie na dwa obozy: zaszczepionych (lub planujących szczepienie) i jego przeciwników. Wystarczy przeczytać komentarze pod tematycznymi publikacjami w sieciach społecznościowych, aby przekonać się, że sytuacja jest naprawdę trudna.
  3. Zwiększony niepokój — pierwszy krok do stresu i paniki. Niestety poczucie niepokoju podczas pandemii stało się normą dla wielu osób. A utrata pracy, pogorszenie sytuacji materialnej i niemożność prowadzenia życia socjalnego prowadzi do stresu, depresji i niepokoju.

Badania przeprowadzili także przedstawiciele brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS). Ich wyniki również rozczarowują. Po pierwszej fali kwarantanny zaburzenia psychiczne zaobserwowano u co szóstego dziecka w Wielkiej Brytanii. Dla porównania: w 2017 roku takie zaburzenia stwierdzono u co dziewiątego dziecka.

50% uczniów szkół średnich potwierdziło, że z powodu ograniczeń są bardzo niezadowoleni ze swojego obecnego stylu życia. Kwarantanna jest bardzo trudna dla ludzi w wieku 18-25 lat, którzy wcześniej byli jedną z najbardziej aktywnych społecznie grup.

Co najgorsze, izolacja i brak komunikacji negatywnie wpływają również na zdrowie fizyczne. W wywiadzie dla BBC profesor Stephen Reischer z Uniwersytetu St Andrews w Szkocji powiedział: „Fizyczne skutki izolacji są takie same jak palenie 15 papierosów dziennie”.

Wszystko to wygląda naprawdę przygnębiająco. Ale jeśli spojrzysz na sytuację obiektywnie, czy to wszystko jest takie złe? A może problem nie jest tak poważny?

Jak nowe trendy w randkowaniu online łagodzą napięcia społeczne i czego mogą się spodziewać zwykli użytkownicy?

Branża internetowych randek pokazuje, że wcale nie jest tak źle. To tu właśnie od samego początku obserwujemy szybki wzrost użytkowników. Pod wieloma względami to właśnie randki online stają się zbawieniem od samotności, którego tak bardzo potrzebują współcześni.

Zebraliśmy niektóre z najciekawszych danych i trendów udostępnionych przez portale randkowe na rok 2022.

  1. Pod koniec listopada 2021 r. Bumble opublikował wyniki badań na temat randek online, w których wzięło udział 8500 osób. 48% ankietowanych stwierdziło, że to podczas pandemii poważnie zaczęli się zastanawiać, jaki typ ludzi im odpowiada. 53% stwierdziło, że przez samotność jest dla nich czymś zupełnie normalnym. A 61% zauważyło, że teraz priorytetowo traktuje dostępność emocjonalną i zdolność do nawiązania silnego emocjonalnego związku z osobą.
  2. Ciekawymi spostrzeżeniami podzielili się także przedstawiciele serwisu randkowego Plenty of Fish. Skupiają się na fenomenie zwanym „Hesidating”. „Hesidating” to niepewność, czy w ogóle chce się nawiązać związek i brak wiary w skuteczność randek online. Mimo to, zakładają konto online, przeglądają profile użytkowników, wybierają partnerów i tak dalej. Z jednej strony taka niepewność niczemu nie służy. Ale z drugiej strony nawet osoba, która nie jest jeszcze pewna czego chce, może znaleźć swoją bratnią duszę w Internecie.
  3. Globalnym trendem stała się zmiana celów użytkowników serwisów i aplikacji randkowych. Jeśli wcześniej ludzie rejestrowali się na Tinder, Badoo lub Bumble, aby znaleźć miłość, teraz strony te są coraz częściej wykorzystywane do znajdowania nowych przyjaciół. Można to właściwie nazwać tendencją. Jeśli możesz poszerzyć swój krąg społecznościowy i znaleźć interesujących ludzi, z którymi możesz się zaprzyjaźnić w aplikacji randkowej, dlaczego z tego nie skorzystać?
  4. Nieoczekiwanym trendem dla wielu w latach 2020-2021 był gwałtowny sukces wideoczatu Omegle i jego odpowiedników. Miliony osób, które z jakiegoś powodu nie chcą korzystać z klasycznych platform randkowych, wybierają wideoczaty. Jest to wygodniejszy, szybszy, a często nawet wydajniejszy sposób na zawarcie nowych znajomości. Co ciekawe, nie tylko Omegle osiągnął szybki sukces. Wiele alternatyw dla Omegle zyskało jeszcze większą popularność. Są wśród nich OmeTV, Omegle TV i inne. Niektóre wideoczaty oferują bardziej interesujące funkcje i narzędzia do czatowania niż Omegle. Zalecamy spróbować.
  5. Internauci lepiej nawiązują kontakt z osobami, które zostały już zaszczepione przeciwko Covid-19. Zjawisko to otrzymało nawet nazwę — Moderna Love. Według ankiety przeprowadzonej przez wspomnianą już platformę Plenty of Fish, 30% użytkowników twierdzi, że wolą rozpocząć komunikację tylko z zaszczepionymi osobami. Nawiasem mówiąc, ten trend jest obecny również w popularnych serwisach randkowych. Na przykład Tinder zapewnia specjalną plakietkę na profilu zaszczepionych użytkowników, a nawet oferuje im niektóre funkcje Premium za darmo.

Keith McLean, ekspert od randek w Plenty of Fish, mówi, że w branży randkowej nastała nowa era. Do niedawna panowała niepewność, a nawet strach przed komunikowaniem się z innymi ludźmi z powodu pandemii, ale teraz tendencja ta się zmieniła. Zaobserwowaliśmy też bardzo pozytywne zmiany: komunikacja online stała się bardziej szczera i bezpośrednia. A użytkownicy poważniej podchodzą do wyboru potencjalnego partnera i komunikacji z nim.

Na koniec zachowaliśmy jeszcze jedną pozytywną tendencję na lata 2021-2022. Tysiące ludzi donosi, że pandemia pozytywnie wpłynęła na ich życie osobiste. Ograniczenie kontaktu z toksycznymi przyjaciółmi i rodziną spowodowało, że możliwe było podejmowanie samodzielnych decyzji, komunikowanie się z ludźmi, których lubią i ignorowania opinii innych. A to naszym zdaniem bardzo duży plus. W końcu presja bliskich może położyć kres nawet najbardziej obiecującym i szczęśliwym związkom.

Podsumowując

Nie jest łatwo zachować optymizm, gdy przez kilka lat z rzędu pandemia koronawirusa niszczy sferę społeczną całego świata i uniemożliwia ludziom życie. Ale spróbujmy znaleźć w tym pozytywne aspekty, bo takie naprawdę istnieją.

Świat się zmienia, a wszyscy stopniowo dostosowujemy się do nowej rzeczywistości, Internet otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości komunikacji, a ograniczenia społeczne powoli słabną.

Wierzymy, że w przyszłości sytuacja ta ulegnie poprawie. Dlatego nie rozpaczaj, poznawaj nowych ludzi, komunikuj się, a znajdziesz przyjaciół o podobnych poglądach. 2022 zapowiada się znacznie ciekawiej niż 2021 i 2020. Niedługo sami się o tym przekonacie.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here