Tym razem zagramy dla Szoguna

XIII edycja turnieju, rozegrana przed rokiem, była wspaniałym pokazem empatii i walki o życie i zdrowie Marysi Szlązak. Wojewódzki Charytatywny Turniej w Piłce Halowej zakończył się wygraną Metalowców. Świdniczanie pokonali w finale Art-Kom Milejów. Dla nich i pozostałych drużyn najważniejsze jednak nie było zwycięstwo, a pomoc ciężko chorej Marysi Szlązak. Dla młodej mieszkanki lotniczego miasta zebrano 16 tys. złotych.

22 i 23 lutego w Świdniku odbędzie się XIV Wojewódzki Charytatywny Turniej w Piłce Halowej. Popularny „charytatywny”, wymyślony w 2005 roku przez Artura Banasika, to jeden z największych, o ile nie największy tego typu turniej w naszym kraju. Co roku biorą w nim udział najlepsze zespoły z województwa, by pomóc chorej potrzebującej osobie. Nie inaczej będzie i tym razem.

Dla kogo zagramy w XIV edycji turnieju?

– W tym roku jest to człowiek, który sam pomagał, uczestniczył w naszym turnieju jako zawodnik, a teraz przyszła pora, abyśmy my pokazali mu, że jesteśmy z nim w tym ciężkim dla niego okresie – mówi Artur Banasik. – Osobą, której w tym roku chcemy pomóc, jest Maciek „Szogun” Woźniacki wychowanek Lublinianki oraz zawodnik wielu amatorskich drużyn halowych zarówno grających w Lublinie, jak i w Świdniku. Maciek od pięciu lat leczy się na chłoniaka Hodgkina (ziarnica złośliwa). W walce o powrót do zdrowia potrzebuje leku Nivolumab, który jest dla niego nierefundowany przez NFZ z uwagi na wcześniejsze powikłania. W chwili obecnej jest to dla niego jedyna forma leczenia.

Oni zagrają w tegorocznym turnieju

Lista drużyn zgłoszonych do XIV Wojewódzkiego Charytatywnego Turnieju w Piłce Halowej: NEO – NET, In Loft Futsal Lublin, Dywany Łuszczów, Pokolenie JP II, Klastmed, Straż Graniczna Dorohusk, Politechnika Lubelska, Calcio Vazoni, Solidarność PZL, Nieproszeni Goście, Kozaki w Kaloszach, Creatio, AZS UMCS I Lublin, ANTIQUE, Solo – Bud Team, Górnik Łęczna „Old Boy’s”, AZS UMCS II Lublin, FC Pokielichu, LTS, LKS Wierzchowiska, Midas Odczynniki, Metalowcy, Huttenes Albertus/BSNT Wieniawa, TKKF Świt, KAZ BAR, Nexbet i Amator Futsal Team. Zgłaszać drużyn (zostało pięć miejsc) można poprzez FB do Artura Banasika, Jacka Kosierba, organizatora Powiatowej Ligi Futsalu w Świdniku, Damiana Kuźniaka (Stowarzyszenie OAKP Lublin), Adriana Mańko (LAKP lub) na e-mail: charytatywny@wp.pl.

Z historii

Historia Wojewódzkiego Charytatywnego Turnieju w Piłce Halowej sięga roku 2006. Wtedy to kierownik jednej z drużyn Powiatowej Amatorskiej Ligi w Halowej Piłce Nożnej Pięcioosobowej (ZURB Sierpień ‘80) – Artur Banasik, wpadł na pomysł zorganizowania turnieju, który w swym zamyśle miał stanowić pomoc chorym dzieciom.

Pierwszy turniej odbył się 1 kwietnia 2007 roku w hali świdnickiej Avii. Rywalizowało w nim 20 drużyn. Pieniądze zbierane były dla Karoliny Pieczykolan, dziewczynki, która urodziła się bez rąk. Turniej spotkał się z dużym zainteresowaniem i oceniany był w samych superlatywach. Jako pierwsza tego typu inicjatywa w regionie miał na stałe wpisać się do kalendarza sportowych imprez Lubelszczyzny. Organizatorom udało się zebrać ponad 7 tysięcy złotych, które przekazali na symbolicznym czeku ojcu Karolinki. Triumfowała drużyna Marmoty II, pokonując w rzutach karnych Solidarność-PZL, a trzecie miejsce zajęła drużyna Impuls Kos-Wit, zwyciężając Barley.

Rok później organizacja turnieju rozpoczęła się nieco wcześniej, co przełożyło się na wymierne efekty w postaci lepszej hali (SP nr 7 w Świdniku), większej ilości drużyn (32 zespoły) oraz urozmaiconego programu turnieju. Impreza odbywała się zarówno w sobotę jak i niedzielę (8-9 marca 2008). Tym razem pomagano Tomkowi Żukiewiczowi. Chłopiec cierpi na rzadką chorobę – mukopolisacharydozę (MPS), leczenie której wówczas nie było refundowane. Zebrano ponad 10 tysięcy złotych. W ceremonii finałowej turnieju uczestniczyli rodzice Tomka wraz z chłopcem. Podczas zawodów licytowano koszulki klubów piłkarskich (Górnik Zabrze, Ruch Chorzów, Avia Świdnik) oraz innych gadżetów, co przełożyło się na tak okazałą kwotę końcową zbiórki. Dodatkową pomoc okazała Szkoła Podstawowa nr 7 w Świdniku (dyr. Piotr Bogusz), która nie tylko zapewniła obiekty do rozgrywania meczów ale również włączyła do pomocy swój samorząd (zbiórka pieniędzy do puszki).

Od 2008 roku w każdym turnieju bierze udział po 32 zespoły, a rywalizacja trwa dwa dni. W kolejnych turniejach Artur Banasik i spółka pomagali: w 2009 roku Adasiowi Afryce, 2010 Jasiowi Kowalikowi, 2011 Jakubowi Bielakowi, 2012 Oskarowi Wojciechowskiemu, 2013 Rafałowi Zioło, 2014 Wojtusiowi Bolibokowi, 2015 Jasiowi Karwowskiemu, 2016 Jakubowi Chylińskiemu, 2017 Karolowi Jabłońskiemu, 2018 Dawidowi Ptakowi, a 2019 Marysi Szlązak.

Licytacja koszulek znanych piłkarzy, a także sportowych pamiątek to stały punkt każdego z charytatywnych turniejów. Na zdjęciu Artur Banasik, pomysłodawca i główny organizator zawodów (z lewej) oraz Grzegorz Martyniuk licytują podczas XIII edycji turnieju koszulkę Kamila Glika, obrońcy reprezentacji Polski.