Uczcili pamiętny lipiec

Obchody 39. rocznicy Świdnickiego Lipca

Dokładnie trzydzieści osiem lat temu załoga WSK PZL-Świdnik odeszła od swoich stanowisk pracy i rozpoczęła strajk, sprzeciwiając się kolejnej podwyżce cen żywności. Protest, podczas którego pojawiły się również pierwsze postulaty o charakterze politycznym, trwał tylko kilka dni i zakończył się podpisaniem porozumienia władz z pracownikami, ale fala strajków i robotniczych protestów rozlała się po całym kraju, doprowadzając do powstania „Solidarności”. W ubiegłą niedzielę świdniczanie po raz kolejny uczcili rocznicę Świdnickiego Lipca.


8 lipca 1980 roku to jedna z ważniejszych dat w historii Świdnika. To właśnie wtedy, na wieść o kilkudziesięcioprocentowych podwyżkach cen żywności w zakładowym bufecie, pracownicy WSK przerwali pracę. To była kropla, która przelała czarę goryczy. Droższe jedzenie było tylko symbolem, bo zmian – co pracownicy WSK doskonale dostrzegali – trzeba było także w innych sferach. Pracownicy WSK PZL-Swidnik domagali się od władz rekompensat za podwyżki i poprawy zaopatrzenia w świdnickich sklepach. Pierwsze rozmowy nie przyniosły oczekiwanego efektu, więc zapadła decyzja o rozpoczęciu strajku. Protest załogi trwał do 11 lipca. W międzyczasie ukonstytuował się Komitet Postojowy, który opracował listę żądań z 110 punktami. 11 lipca członkowie komitetu przedstawili swoje postulaty władzom. Rozmowy trwały kilka godzin i zakończyły się zawarciem porozumienia.

Podejmując strajk, pracownicy zakładu jeszcze nie wiedzieli, że ich solidarny zryw zapoczątkuje zmiany w całym kraju, a dzięki ich postawie Świdnik zapisze się na kartach najnowszej historii Polski jako miasto, w którym przełamana została bariera strachu i lęku przed tym, że za wypowiedzenie władzy ludowej posłuszeństwa zapłaci się życiem, zdrowiem lub w najlepszym przypadku więzieniem. Jak podkreślają naoczni świadkowie tamtych wydarzeń, Świdnicki Lipiec, ale również późniejsze wydarzenia z okresu stanu wojennego, przyczyniły się do tego, że dziś żyjemy w niepodległej Polsce.

W ubiegłą niedzielę 8 lipca, tak jak co roku burmistrz Waldemar Jakson, Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w WSK PZL-Świdnik oraz Miejski Ośrodek Kultury zaprosili mieszkańców do upamiętnienia Świdnickiego Lipca. Uroczystości zainaugurowała msza święta w kościele pw. NMP Matki Kościoła. Po niej uroczystości przeniosły się na teren PZL, gdzie przy pomniki Świdnickiego Lipca delegacje złożyły kwiaty i spotkały się z uczestnikami wydarzeń z 1980 roku. W ramach obchodów 38. rocznicy Świdnickiego Lipca w mieście odbyło się również akcja krwiodawstwa i rejestracji dawców szpiku kostnego, zorganizowana przez klub HDK-PCK przy „PZL-Świdnik”. (w)