Udane Misterium Drzewa

Do 16 maja można oglądać w Gminnym Centrum Kultury w Kamieniu wystawę „Misterium Drzewa”, prezentującą prace malarskie Edyty Gałan oraz rzeźbiarskie dzieła Rafała Jankowskiego. – To pierwsza wystawa w GCK w Kamieniu, ale po tak dużym zainteresowaniu, na pewno kolejne będą w planach – mówi Konrad Kowalski, kierownik GCK w Kamieniu.

Mieszkańcy gminy Kamień są spragnieni wystaw i wydarzeń kulturalnych. Potwierdziła to frekwencja na wernisażu ekspozycji „Misterium Drzewa” w Gminnym Centrum Kultury w Kamieniu. Wystawa prezentuje prace malarskie Edyty Gałan oraz rzeźbiarskie dzieła Rafała Jankowskiego. Wernisaż rozpoczął się od powitania gości przez Konrada Kowalskiego, kierownika GCK w Kamieniu oraz podziękowań gościom za liczne przybycie. Następnie odczytano list od Rafała Jankowskiego, który nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu osobiście.

– Wystawę można oglądać do 16 maja w godzinach otwarcia Gminnego Centrum Kultury w Kamieniu – mówi kierownik Kowalski. – Warto się pospieszyć, bo zainteresowanie pracami jest znaczne i zapewne część z nich szybko opuści naszą wystawę, by dekorować wnętrza szczęśliwych nabywców. To pierwsza wystawa w Gminnym Centrum Kultury w Kamieniu, ale po tak dużym zainteresowaniu, na pewno kolejne będą w planach – mówi Konrad Kowalski, Kierownik Gminnego Centrum Kultury w Kamieniu.

Oprócz prac artystów – Edyty Gałan i Rafała Jankowskiego – ekspozycja prezentuje przedmioty historyczne wykonane z drewna, przedmioty użytkowe, wiersze związane z drzewami, w tym wiersz lokalnej poetki Pelagii Grabowskiej.

Edyta Gałan mieszkanka Włodawy, angażuje się w działalność stowarzyszenia „Inicjatywa Lokalna Między Drzewami”. Na wystawie w Kamieniu prezentowane są prace malarskie będące zapisem ostatnich sześciu lat jej intensywnej pracy twórczej – od wczesnych obrazów z 2020 roku po te najnowsze. Malarstwo E. Gałan wyrasta z bliskiej relacji z naturą. W swoich pracach zestawia ona precyzyjny, niemal graficzny detal roślinny z umownym, nasyconym tłem – od głębokich granatów i czerwieni po świetliste turkusy. Maluje akrylami na tekturze introligatorskiej. Podłoże to daje jej swobodę, której nie znajduje na płótnie – pozwala na mocne przecieranie warstw, wydrapywanie detali i wybór dowolnego formatu. Gotowe prace oprawia w proste, białe drewniane ramy, które domykają kompozycję i nadają jej lekkości.

Rafał Jankowski – rzeźbiarz w drewnie, mieszkaniec Świerż, z wykształcenia i zawodu stolarz. Od 2011 r. z pasją tworzy rzeźby, traktując pracę w drewnie nie tylko jako kontynuację rzemiosła, ale przede wszystkim jako formę artystycznej wypowiedzi. Jest aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego regionu – bierze udział w plenerach rzeźbiarskich, współorganizuje wydarzenia artystyczne, a swoje prace prezentuje również na jarmarkach ludowych. Działa w Stowarzyszeniu Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej, angażując się w promowanie lokalnej kultury i tradycji. Jego rzeźby nawiązują do tematyki religijnej, nadbużańskiego krajobrazu oraz życia dawnej wsi.

Wystawę można oglądać do 16 maja (od wtorku do soboty) w godzinach od 11.00 do 19.00. (opr. mo)