Uwierzyła oszustom. Kliknęła, a teraz żałuje

Wielu osobom wciąż brakuje czujności podczas internetowych zakupów lub sprzedaży towarów. Przykładem jest 37-letnia włodawianka, która padła ofiarą oszustwa przy sprzedaży opony samochodowej. Kobieta kliknęła w link, który został wysłany jej przez zainteresowanego kupującego. Niestety, zamiast zysku, z jej konta zniknęło ponad 2000 złotych.

Włodawscy policjanci prowadzą postępowanie w sprawie oszustwa, którego ofiarą padła 37-letnia mieszkanka miasta. – Kobieta poinformowała policjantów, że wystawiła na portalu OLX ofertę sprzedaży opony – opowiada Kinga Zamojska-Prystupa z KPP we Włodawie. – Kupujący napisał jej, że jest zainteresowany ofertą lecz w celu finalizacji transakcji musi ona kliknąć w przesłany link.

Ta po kliknięciu uzupełniła stosowne dane do logowania. Chwilę później zadzwoniła do niej osoba z banku podając poufny kod i się rozłączyła. W wyniku wpisania kodu 37-latka otrzymała informację z banku, że pod jej konto podłączył się inny telefon. Następnego dnia po wizycie w placówce dowiedziała się, że z jej konta za pomocą karty została wykonana transakcja na kwotę ponad 2000 złotych.

Apelujemy o zachowanie zasady ograniczonego zaufania nie tylko podczas kupowania towaru, ale także podczas jego sprzedaży. Nigdy nie podawajmy osobom postronnym danych naszego konta, są to dane wrażliwe i nikt poza nami nie powinien ich znać. Pamiętajmy, że przekazując te dane umożliwiamy dostęp do naszego konta bankowego oraz możliwość wykonywania na nim operacji finansowych – przypomina pani rzecznik. (bm)