W gminie Sawin 27 czerwca dwa referenda

Jest nowy termin referendów w sprawie odwołania wójta gminy Sawin, Dariusza Ćwira i skrócenia kadencji rady gminy Sawin. Głosowanie odbędzie się w niedzielę 27 czerwca br.

Oba referenda miały odbyć się 20 grudnia ubiegłego roku. Ze względu na pandemię koronawirusa i obostrzenia Główny Inspektor Sanitarny zdecydował, iż należy przesunąć daty wszelkich planowanych przedterminowych wyborów oraz referendów lokalnych.

Komisarz Wyborczy w Chełmie w takiej sytuacji postanowił zawiesić głosowanie. Ponieważ obostrzenia zostały poluzowane sanepid nie widzi już przeszkód, by organizować wybory, przestrzegając jednak określonych zasad, takich jak dezynfekcja rąk, zakryte maseczką usta i nos, czy dystans społeczny.

Komisarz Wyborczy podjął decyzję o przeprowadzeniu referendów w Sawinie w niedzielę 27 czerwca. Głosowanie odbędzie się w godz. od 9.00 do 21.00. Mieszkańcy zadecydują o dalszym losie wójta gminy Dariusza Ćwira, a także o ewentualnym skróceniu kadencji rady gminy. Przypomnijmy, do referendum w sprawie odwołania wójta doprowadziła grupa radnych na czele z Wojciechem Adamowiczem i Iwoną Wołoszkiewicz. Ich zdaniem Dariusz Ćwir źle rządzi gminą.

Nie udzielili wójtowi wotum zaufania, ani absolutorium za wykonanie budżetu za 2019 rok, mimo że Regionalna Izba Obrachunkowa, oceniając roczne sprawozdanie finansowe, wydała pozytywną opinię. Radni cały czas przekonują, że wójt nie współpracuje z radą, nie liczy się z ich zdaniem, źle gospodaruje pieniędzmi.

Z kolei do referendum w sprawie skrócenia kadencji rady doprowadziła grupa inicjatywna złożona z mieszkańców Sawina, którzy uważają, że większość radnych działa na niekorzyść gminy i nie głosując za przygotowanymi przez wójta projektami, spowalnia jej rozwój. Zdaniem inicjatorów referendum większość radnych wprowadza destrukcję i dąży do zupełnie niepotrzebnego konfliktu z wójtem.

Mieszkańcy obwiniają część radnych za blokowanie planowanych przez wójta Dariusza Ćwira inwestycji, na które można było pozyskać unijne dofinansowanie. Według nich, obecna sytuacja, jaka ma miejsce w radzie, przez ciągłe kłótnie na sesjach, ośmiesza gminę Sawin w powiecie chełmskim i województwie lubelskim. Mieszkańcy, jak sami stwierdzili, utracili też zaufanie do jednego z radnych, który na jednym z posiedzeń miał powiedzieć, że lepiej należeć do innej gminy, podczas gdy sam uzyskał mandat od wyborców z Sawina.

Kogo odwołają mieszkańcy, trudno stwierdzić, choć wydaje się, że więcej szans na wygraną w referendum ma wójt Ćwir. (s)

1 KOMENTARZ

  1. Ja sam zostałem wyzwanie od ćwoków od Radnego Adamowicza tylko dlatego że jak sam stwierdził jestem zorientowany i ćwoki tak mają .To jest bezczelność z takimi radnymi żaden samorząd nie zechce współpracować moim zdaniem to celowe działanie tzw ustawka o swoje interesy grupy pewnej radnych zabiegajacej o odwołanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here