W kinie w Urszulinie

W niedawno rozbudowanym budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Urszulinie, w nowoczesnej sali widowiskowo-koncertowej, organizowane jest najprawdziwsze kino. Seanse będą darmowe, a jedyną niedogodnością – póki co – jest konieczność przynoszenie przekąsek i napojów we własnym zakresie.

Sala widowiskowo-koncertowa w Urszulinie ma 96 miejsc siedzących i jest jedną z najnowocześniejszych w regionie. Do użytku została oddana w ubiegłym roku i Gminny Ośrodek Kultury, który ma nad nią pieczę, chce, by miejsce żyło. Tak narodził się pomysł urządzenia kina.

– W najbliższym czasie chcemy kupić duży, siedmiometrowy ekran, który zakryje praktycznie całą scenę – mówi Monika Kędzierska, dyrektor GOK-u w Urszulinie. – Na razie korzystamy z mniejszego, wypożyczonego. Oprócz tego mamy kompletny sprzęt kupiony w ramach gminnego projektu oraz wykupioną licencję na wyświetlanie każdego filmu, który trafił do oficjalnej dystrybucji czy to na nośnikach fizycznych, jak płyty DVD czy Blue-Ray, albo ukazał się na którejś z platform streamingowych. Wybór jest więc naprawdę przebogaty. Pierwsze seanse chcemy zorganizować jeszcze w czasie ferii.

Założyliśmy otwartą grupę na Facebooku, gdzie prowadzimy ankietę, jaki film wyświetlić jako pierwszy i o jakiej porze. Oprócz tego można zgłaszać własne propozycje tytułów. Sala kinowa mieści 96 osób, wstęp do kina jest bezpłatny. Na razie nie prowadzimy sprzedaży popcornu czy napojów. Jeśli jednak zdobędziemy środki na zakup kasy fiskalnej, to nie wykluczamy, że taka usługa w kinie pojawi się. Teraz każdy uczestnik seansu może przynieść swoje przekąski, ale pod jednym warunkiem – że pozostawi po sobie porządek – dodaje M. Kędzierska.

Pierwszy seans zaplanowano na 24 stycznia. (bm)