W Małochwieju pytają o wodę

Radni gminy Krasnystaw pytają wójta i GPGK, co się dzieje z wodociągiem w Małochwieju Dużym, bo w wielu domach woda z kranu cieknie jak krew z nosa. Dociekają również, ilu mieszkańców skorzysta z nowego odcinka wodociągu, który gmina planuje zbudować w tej miejscowości, bo tam, gdzie ma przebiegać, praktycznie nie ma domów.

Na ostatniej sesji Rady Gminy Krasnystaw radny Bernard Kyc zauważył, że w związku z planami budowy nowego odcinka wodociągu w Małochwieju Dużym już teraz należy zadbać o to, by ciśnienie wody w tym wodociągu było prawidłowe i by uniknąć problemu, jaki jest ze starym wodociągiem.

– Dziś mieszkańcy Małochwieja Dużego sygnalizują, że ciśnienie wody w kranach jest za małe. Pewnie wynika to z topografii terenu. Małochwiej Duży jest położony wyżej niż Małochwiej Mały i stąd różnica w ciśnieniu wody. Już teraz w godzinach popołudniowych zdarzają się problemy z wodą – mówił Kyc.

Wtórował mu radny Mirosław Berbeć. Jak zaznaczał, mieszkańcy różnych części Małochwieja Dużego i Małego mają zupełnie odmienne doświadczenia z dostępem do wody. – U mnie woda leci jak krew z nosa, a gdzie indziej jest bardzo dobre ciśnienie. Jakoś sobie z tym dotąd radziłem, ale po zamontowaniu uzdatniacza sytuacja zrobiła się tragiczna – mówił Berbeć.

Do sprawy odniósł się obecny na sesji prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zakręciu, Mariusz Sadło.

– Rozeznamy temat i przeanalizujemy sytuację. Być może spadek ciśnienia będzie wymagał interwencji w postaci budowy przepompowni. Wpływ na ciśnienie ma wiele czynników, między innymi wielkość poboru wody w konkretnych godzinach, w danym momencie. To temat dosyć złożony i wymaga szerszej analizy – wyjaśniał prezes GPGK.

Podczas dyskusji pojawiło się pytanie o liczbę mieszkańców, którzy skorzystają z nowego wodociągu, jaki gmina chce wybudować w Małochwieju Dużym. Wójt gminy Wojciech Kowalczyk przyznał, że na ten moment inwestycja dotyczy tylko dwóch domów, ale w przyszłości ma być ich dużo więcej.

– Docelowo z tego wodociągu skorzysta tylu mieszkańców, ilu się tam wybuduje. To teren przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową. Obecnie znajdują się tam dwa domy, ale w przyszłości planowana jest dalsza linia zabudowy w kierunku miejscowości Łany – wyjaśniał wójt.

Zbudowanie tego w sumie krótkiego odcinka wodociągu pozwoli na przyłączenie się w przyszłości wielu nowych posesji. (kg)