Wakacyjna fala koronawirusa

Wakacje w pełni a tu niespodziewanie wraca temat koronawirusa i pandemii. Dane z kraju na temat przyrostu nowych zachorowań wyglądają niepokojąco. Również w chełmskim szpitalu pojawili się znowu chorzy na covid-19. Wrócą maseczki i obostrzenia?

Większość z nas już dawno zapomniała o pandemii. A przypominające nam o niej maseczki, które zakładają jeszcze pracownicy niektórych aptek, wywołują już zaskoczenie a nawet zdziwienie wśród klientów. Nie wszyscy jednak rozstali się z maseczkami. Nadal można je zauważyć w chełmskim szpitalu czy ośrodkach zdrowia. Czy my również będziemy musieli je znowu zakładać? I czy wrócą inne, bardziej dokuczliwe obostrzenia? Okazuje się, że nie można tego wykluczyć.

Pod koniec minionego tygodnia ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu ostatnich kilku dni potwierdzono kilka tysięcy nowych zakażeń koronawirusem (wariantem omikron). Podobnie jest w innych europejskich krajach. Procentowe wzrosty są bardzo wysokie w porównaniu do poprzednich miesięcy. I to pomimo tego, że nie ma masowych punktów, w których można wykonać testy. A są także wakacje, podczas których teoretycznie chorujemy mniej. Ministerstwo zdrowia spodziewa się szczytu zachorowań w Polsce na przełomie sierpnia i września. Co wtedy? Może to być początek nowej, powszechnej fali Covid-19.

W szpitalu w Chełmie, po zlikwidowaniu oddziałów covidowych, praca jednostki wróciła na „stare tory”. Przez kilka miesięcy nie było ani jednego pacjenta z koronawirusem. Do ubiegłego tygodnia. – Na oddział zakaźny trafiło dwoje pacjentów z covid-19 – przyznaje Mariusz Kowalczuk, zastępca dyrektora ds. administracyjnych w szpitalu w Chełmie. – To 69-letni mężczyzna i 21-letnia kobieta. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here