Wciąż się rozsiewa

W ubiegłym tygodniu potwierdzono mniej przypadków Covid-19 w chełmskich podstawówkach i przedszkolach w porównaniu z poprzednimi tygodniami. Za to zakażeń koronawirusem przybyło w placówkach oświatowych w powiecie chełmskim. Z powodu szalejącej epidemii zdalnym nauczaniem objęto także uczniów klas IV-VI podstawówek.

W poprzednich tygodniach nie było dnia, aby w którejś chełmskiej szkole lub przedszkolu nie potwierdzono Covid-19 u ucznia lub nauczyciela. Z tego powodu pojedyncze klasy uczniów lub grupy przedszkolaków kierowano na zdalne nauczanie i kwarantannę. Na izolacji domowej wraz z dziećmi i młodzieżą przebywali ich bliscy domownicy. Przez cały ubiegły tydzień chełmskie szkoły średnie nauczały zdalnie i w ten sposób siłą rzeczy lawinowe rozprzestrzenianie się wirusa w tych placówkach zahamowano. W ubiegły poniedziałek zakończyła się kwarantanna dla poszczególnych oddziałów w Przedszkolu Miejskim nr 13 i Szkole Podstawowej nr 5 w Chełmie.

W jednym niepublicznym przedszkolu konieczne było po przeprowadzeniu dochodzenia epidemiologicznego skierowanie poszczególnych osób na kwarantannę. W pozostałych chełmskich podstawówkach i przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest miasto, było pod tym względem spokojniej i nie trzeba było kierować poszczególnych klas czy grup na kwarantannę i zdalne nauczanie. Ale powodów do optymizmu nie ma.

– Trudno dorabiać jakąś tezę do tej sytuacji, po prostu tak się w tych dniach złożyło, takie zaistniały okoliczności – mówi Elżbieta Kuryk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie. – Trzeba zwrócić uwagę, że szkoły średnie były na zdalnym nauczaniu, a wcześniej to tam sporo było potwierdzonych przypadków Covid-19.

Z kolei przybyło zakażonych koronawirusem w placówkach oświatowych w powiecie chełmskim. Z raportu Kuratorium Oświaty w Lublinie wynika, że w ubiegłym tygodniu przypadki Covid-19 potwierdzono w Przedszkolu Miejskim w Rejowcu Fabrycznym, a także Niepublicznej Szkole Podstawowej w Rejowcu Fabrycznym. Z tego powodu pracownicy sanepidu po przeprowadzeniu dochodzenia epidemiologicznego kierowali poszczególne osoby na kwarantanny.

Część nauczycieli i rodziców uczniów pewnie odczuje ulgę, bo podczas piątkowej konferencji premier RP ogłosił, że klasy IV-VIII podstawówek również przechodzą na zdalne nauczanie. Wiele osób z tego samego powodu będzie rozczarowanych, bo wiadomo, że zdalne nauczanie nie zastąpi tradycyjnego i źle wpływa na poziom kształcenia. Zdania w tej sprawie są podzielone. Tuż po piątkowej konferencji premiera dyrektorzy chełmskich szkół łączyli się z przedstawicielami kuratorium oświaty i wiceprezydent Chełma, odpowiedzialną za oświatę, aby uzgodnić decyzje w sprawie zdalnego nauczania.

Kolejny przypadek koronawirusa w Szkole Podstawowej w Wierzbicy

Pierwsze przypadki koronawirusa w Szkole Podstawowej w Wierzbicy potwierdzono już kilkanaście dni temu – u nauczycielki i jednego z uczniów. W ubiegłym tygodniu na Covid-19 zachorowała kolejna nauczycielka, tym razem „zerówki”. Kobieta nie trafiła do szpitala, ale rodzice mówią, że ciężko przechodzi chorobę.

– Faktycznie, jedna nauczycielka jest dodatnia i około 20 dzieci, które uczyła, trafiło na kwarantannę domową – potwierdza chełmski sanepid.

Na kwarantannę trafiło też kilku nauczycieli. A wielu, podobnie jak w innych szkołach w powiecie i Chełmie, jest na zwolnieniach lekarskich z powodu innych chorób.

W Dubience zamknięta Poradnia

Z powodu koronawirusa zamknięta została poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Dubience. Zajęcia zostały zawieszone na razie od 23 do 26 października. Z powodu zachorowania lub kwarantanny jednego z pracowników poradni. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here