Wiadukt na roboczo

Jest gotowa koncepcja budowy wiaduktu nad torami kolejowymi przecinającymi ul. Lubelską. Do inwestycji chce dołożyć się kolej. Miasto szuka kolejnych źródeł dofinansowania.

W ubiegłym tygodniu urzędnicy chełmskiego magistratu udostępnili wizualizację wiaduktu, zaznaczając, że jest to materiał roboczy.

– To są tylko poglądowe wizualizacje, na których nie widać wielu elementów obiektu, chociażby windy, barierek, ulic dojazdowych, nie widać budynków itd. – mówi prezydent Chełma, Agata Fisz. – W dalszym etapie powinien powstać projekt techniczny, który dokładnie nakreśli zakres tej inwestycji, szczegółowe rozwiązania techniczne i drogowe.

Zdaniem nie tylko urzędników, zamykany bardzo często przejazd kolejowy na ul. Lubelskiej powoduje dużo utrudnień w ruchu. Jak sami mówią, w najbliższych kilku latach chcą rozwiązać ten problem.

– Naszym zamiarem jest inwestycja, która w jak najmniejszym stopniu będzie ingerować w istniejącą przy tym odcinku ulicy zabudowę – przekonuje Agata Fisz. – Stąd już na etapie koncepcji zalecaliśmy, by budowa obiektu nie wiązała się z rozbiórką zamieszkałych domów, i dalej takiej opcji nie przewidujemy. Na dziś trwają działania związane z pozyskaniem na ten cel dofinansowania, a dotychczasowe procedury wskazują, iż możemy liczyć na spore fundusze od kolei. Mamy zamiar także zlecić badania, w których mieszkańcy miasta wypowiedzieliby się na temat ewentualnej budowy wiaduktu – dodaje prezydent.

Kolej wcześniej zadeklarowała wsparcie inwestycji kwotą prawie 8 mln zł. Szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia to około 20 mln zł, ale dokładny kosztorys będzie znany dopiero po opracowaniu szczegółowego projektu technicznego. (s)