Wielkie drogowe planowanie

Mają być udogodnienia dla pieszych i rowerzystów, do tego nowa nawierzchnia i prawdopodobnie nowe rondo. Przedstawiciele powiatu świdnickiego ogłosili właśnie przetarg na przebudowę całego kompleksu ulic na terenie Świdnika. Chodzi m.in. o ul. Racławicką.
O przebudowie jednej z głównych arterii Świdnika przedstawiciele powiatu mówili już od dawna. W minionym roku na ul. Racławickiej zmieniona została część nawierzchni. Członkowie zarządu starostwa od razu zaznaczali jednak, że to rozwiązanie tymczasowe. – Docelowo planujemy kompleksową przebudowę ul. Racławickiej – deklarował Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki.
W minionym tygodniu przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej został ogłoszony. Zakłada on nie tylko przebudowę ul. Racławickiej, ale i całego kompleksu ulic, w skład którego wchodzą również al. Armii Krajowej i ul. Maczka.
– Zamierzenie obejmować będzie, poza remontem nawierzchni dróg, również infrastrukturę dla pieszych i nowe rozwiązania, ułatwiające ruch samochodów – mówi Jakub Osina, członek zarządu powiatu.

„Nowe rozwiązanie” to planowane rondo u zbiegu ul. Kosynierów i Racławickiej. Kierowcy od dawna skarżą się, że w tym miejscu trudno skręcić, zwłaszcza mieszkańcom wyjeżdżającym na ul. Racławicką z osiedla. To nie jedyna zmiana, która ma się pojawić przy okazji planowanej przebudowy.
– Chcemy również ująć w projekcie chodnik po wschodniej stronie al. Armii Krajowej. W tym miejscu już działa kilka dużych firm. Poza tym Spółdzielnia Mieszkaniowa rozpoczęła budowę bloków w tej lokalizacji – mówi Jakub Osina.
Przedstawiciele powiatu chcą również, żeby projektanci przeanalizowali możliwość zwiększenia liczby miejsc parkingowych przy przebudowywanych ulicach.
– W założeniach do projektu nie zapomnieliśmy również o rowerzystach – zaznacza Jakub Osina. – Chcemy, żeby ulice zostały wyposażone w ścieżki z nawierzchni bitumicznej.
Zarząd powiatu chce również, żeby projektanci przy tworzeniu dokumentacji przebudowy ulicy wzięli pod uwagę petycję złożoną przez radnych miejskich: Edytę Lipniowiecką i Wiesława Księskiego. Podpisało się pod nią kilkuset mieszkańców. Chodziło o budowę świateł przy pasach na wysokości przychodni na ul. Jarzębinowej.
– Rozważamy oznaczenie jednego z przejść dla pieszych sygnalizacją świetlną – tłumaczy Jakub Osina.
W tej chwili przedstawiciele powiatu czekają na rozstrzygnięcie przetargu na dokumentację. – W roku bieżącym chcemy przygotować kompleksowe rozwiązanie projektowe i działać na rzecz pozyskania środków zewnętrznych na inwestycję, tak aby ruszyła ona w roku 2018 – mówi Jakub Osina.
Zarząd powiatu zakłada, że dokumentacja będzie gotowa w wakacje. Umożliwi to złożenie jesienią wniosku o dofinansowanie inwestycji z rządowego programu przebudowy sieci dróg gminnych i powiatowych. Przy czym, jeśli nawet inwestycja nie otrzyma dotacji, i tak powiat ma ją zrealizować.
(kal)