Wiosna, więc palą

Kilka pierwszych ciepłych dni sprawiło, że ludzie chętniej wychodzą na spacery. Niestety, dla wielu mieszkańców powiatu błysk słońca nie jest zachętą do cieszenia się budzącą do życia przyrodą, a znakiem, że czas rzucić zapałkę w suche trawy.

W ostatnim czasie włodawska komenda policji otrzymywała zgłoszenia dotyczące nielegalnego wypalania traw. – W przypadku potwierdzenia informacji, na osobę stosującą tą nielegalną praktykę funkcjonariusze nakładali mandat karny – mówi Elwira Tadyniewicz z KPP we Włodawie. – Przypominamy, że podpalanie pozostałości roślinnych lub wypalanie traw jest karalne.

Proceder ten jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić do pożaru lasów, zabudowań lub stworzyć zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu. Kłęby dymu unoszące się nad jezdnią znacznie ograniczają też widoczność, co może być przyczyną kolizji lub wypadków drogowych. Oprócz tego, palenie suchych pozostałości roślinnych powoduje niszczenie roślin i zwierząt oraz przedostawanie się do atmosfery szkodliwych substancji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy o Ochronie Przyrody i Kodeksu Wykroczeń za wypalanie traw grozi kara aresztu albo grzywna. Jednak kiedy ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeni, zagrozi zdrowiu lub życiu wielu osób i spowoduje duże straty materialne, można trafić do więzienia nawet na 10 lat. (b)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here